Wiadomości OZE W 2020 roku zostanie uruchomiana baza danych odpadowych. Czy to sposób na patologię i mafię śmieciową? 17 maja 2019 Wiadomości OZE W 2020 roku zostanie uruchomiana baza danych odpadowych. Czy to sposób na patologię i mafię śmieciową? 17 maja 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Do końca bieżącego roku powstanie baza danych odpadowych, która pozwoli na śledzenie drogi odpadów w Polsce. Według Ministerstwa Środowiska uskuteczni to walkę z mafią odpadową i zmniejszy problem zachowań patologicznych. Uruchomienie bazy planowane jest na początek 2020 roku. Reklama Ministerstwo Środowiska próbuje walczyć z mafią śmieciową na różnorodne sposoby. Jednym z nich ma być wprowadzenie bazy danych odpadowych. Prace nad nią mają potrwać do końca tego roku, a uruchomienie jest planowane w 2020 roku. System zostanie dopracowany w 2021 roku, gdy dojdzie ostatni zamykający moduł. Śledzenie drogi odpadów dużo skuteczniejsze niż dotychczas Pod koniec kwietnia odbyło się spotkanie przedstawicieli ministerstwa z policją oraz innymi służbami. Celem było usprawnienie systemu śledzenia odpadów i poszerzenie jego dostępności. – Ten system będzie otwarty z bardzo przyjaznym interfejsem, tak aby w sposób intuicyjny można było dokonywać w nim czynności. Mamy tutaj bardzo innowacyjne podejście. Na etapie tworzenia bazy możemy go dostosowywać do tych potrzeb, które wynikają ze specyfiki działania poszczególnych służb, tak Inspekcji Ochrony Środowiska, jak i innych, które będą korzystać z tej bazy w walce z patologiami, z mafią śmieciową – stwierdził wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Wszystkie podmioty, które gospodarują odpadami, będą zobowiązane do wpisania się do rejestru. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.