W Chinach czerwiec pod znakiem kolejnych rekordów

Ciąg dalszy rekordów sprzedaży samochodów elektrycznych na chińskim rynku – chińskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów poinformowało, że czerwiec jest kolejnym rekordowym miesiącem pod względem sprzedaży samochodów EV oraz hybryd.

Wskaźnik na poziomie 84 tys. sztuk oznacza 43% wzrost w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku. Największym zainteresowaniem wśród chińskich klientów cieszyły się przede wszystkim auta elektryczne. Tych sprzedano w pierwszej połowie bieżącego roku 313 tys., a hybryd typu plug-in 99 tys. sztuk.

Łączny skok sprzedaży na poziomie 111% wywarł wrażenie na analitykach branży, którzy zwiastują kolejne rekordy. Chiny bezsprzecznie przewodzą światowej czołówce w liczbie sprzedanych samochodów elektrycznych. Dla porównania w analogicznym okresie roku w Wielkiej Brytanii sprzedano zaledwie 28 tys. sztuk samochodów elektrycznych, a we Francji już tylko 25 tys.

Według analityków głównym motorem napędzającym sprzedaż samochodów elektrycznych, wodorowych i hybryd na terenie Państwa Środka jest rozbudowany system zachęt i subsydiów wprowadzonych przez chińskie władze w celu pobudzenia rodzimej gospodarki oraz walki z dużym zanieczyszczeniem powietrza.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.