W Łodzi powstaje „zielone” Orientarium

W Łodzi, na powstającym właśnie budynku Orientarium pojawił się zielony dach o powierzchni kilku boisk piłkarskich! Według zapewnień jego twórców, konstrukcja wytrzyma zarówno gwałtowne opady deszczu, jak i suszę.

Największe Orientarium w tej części Europy

Powstające w Łodzi Orientarium ma być największym tego typu kompleksem w tej części Europy. Odwiedzający będą mogli podziwiać głównie azjatycką faunę i florę: słonie indyjskie, rekiny, pantery i morskie ryby. Dzięki rozmachowi, z jakim przygotowywany jest budynek, warunki życia zwierząt będą najbardziej zbliżone do naturalnych. Otwarcie obiektu jest planowane już na przyszły rok.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Orientarium maksymalnie zielone

Orientarium ma być maksymalnie przyjazne środowisku. Ogromny dach budynku został w całości pokryty rozchodnikiem. Roślina ta jest w stanie wytrzymać bardzo wysokie temperatury. Przetrwa również długotrwałe okresy bez deszczu. Materiały, które zostały umieszczone pod rozchodnikiem mają za zadanie magazynować deszcz. Podczas cieplejszych dni opady będą oddawane do otoczenia w postaci pary wodnej. 

Drzewa, krzewy, trawy i pnącza pojawią się też na wewnętrznych i zewnętrznych wybiegach. 

Orientarium zasilane deszczówką

Woda deszczowa będzie odgrywać ważną rolę nie tylko na zewnątrz budynku. Cała zieleń, również ta wewnątrz Orientarium, będzie zasilana deszczówką. W celu jej magazynowaniu przygotowano specjalne, podziemne zbiorniki. 

Jak podkreśla Arkadiusz Jaksa, prezes Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, podobnie jak w pozostałych obiektach spółki, instalacja burzowa Orientarium będzie odcięta od kanalizacji. Całość deszczówki, jaka spadnie na jego teren, zostanie wykorzystana na potrzeby własne. 

Źródło: whitemad.pl