W Mongolii zainstalowano pierwszy system zarządzania inteligentną siecią

W Mongolii zainstalowano pierwszy system zarządzania inteligentną siecią

Inteligentne sterowanie siecią, które daje możliwość automatycznej rekonfiguracji w wypadku awarii jest coraz bliższą perspektywą na rynku energetyki. Smart grid mają na celu dostarczać usługi energetyczne, zapewniać niższe koszty oraz zwiększać efektywność i integrację rozproszonych źródeł energii.

Podcast

Testy inteligentnej sieci

Aktywne zarządzanie siecią zaplanowano i oddano do użytku we środkowowschodniej Azji. Realizacji tego projektu podjął się brytyjski oddział hiszpańskiej firmy ZIV Automation, specjalizującej się w inteligentnych sieciach. System zainstalowany przez firmę ma na celu usprawnienie kontroli pracy instalacji w Mongolii. Ma być też chroniony przed ewentualnymi atakami cyberprzestępców.

System smart grid zainstalowano w elektrowni słonecznej Desert Solar Power One o mocy 30 MW. Farma przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w Mongolii. Zaspokaja także zapotrzebowanie na energię odnawialną, która w tym kraju stanowiła w zeszłym roku 20% miksu energetycznego. Do 2030 roku Mongolia ma korzystać w 30% z OZE, a budowa elektrowni Desert Solar Power One miała zwiększyć także udział prywatnych podmiotów na rynku.

I85yfygjU3e0l0ykPg8ObTRCFUXHYDRHZMBR NrzBtDlo jhOORnYyhpd10SfnZXIOFi5yEFR4GZSqT3bgwB vyAmoHvSu9SI8lCwUQdUzIm2sQufArd5vCWaP Sf0W khcyEW8B
Instalacja Desert Solar Power One

Projekt solarny zbudowany przez firmę Monhorus LLC w Sainshand, w prowincji Dornogobi został dzięki nowemu systemowi szybciej podłączony do sieci. System inteligentnej sieci ANM opracowany przez ZIV Automation pozwala generować maksymalną ilość mocy. Tylko podczas szczytu, czyli maksymalnego zapotrzebowania, produkcja energii słonecznej może zostać ograniczona.

Obecnie system ANM jest własnością władz państwowych, a 30 MW mocy projektu Desert Solar Power One należy do zgromadzonych 90 MW mocy z energii słonecznej podłączonej do Centralnego Systemu Energetycznego.

W Polsce ideę Smart grid rozwija między innymi Energa-Operator.

– Projekt jest kontynuacją wcześniej zrealizowanych prac o mniejszej skali, takich jak wdrożenie sieci Smart Grid na Półwyspie Helskim, czy Smart Toruń. Ich efekty oraz zdobyte doświadczenie pozwoliły Enerdze Operatorowi, jako pierwszemu dystrybutorowi w Polsce, na podjęcie planu wprowadzenia tego nowoczesnego rozwiązania na całym podlegającym Spółce obszarze  podawała Alicja Barbara Klimiuk, prezes Zarządu Energi Operator.

źródło: zivatomation.com, PV Magazine

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.