1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Polsce powstaną setki ławek ze zużytych turbin wiatrowych

W Polsce powstaną setki ławek ze zużytych turbin wiatrowych

W Polsce powstaną setki ławek ze zużytych turbin wiatrowych

Już w piętnastu lokalizacjach dewelopera Panattoni znajdują się ekologiczne meble miejskie wykonane ze zużytych turbin wiatrowych. W 2023 roku takie obiekty pojawią się w kolejnych stu miejscach.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ławki z turbin wiatrowych

Kilkadziesiąt leżaków, ławek i huśtawek – wykonanych ze skrzydeł turbin wiatrowych – stanęło na terenach zielonych i rekreacyjnych wokół obiektów Panattoni. Mała architektura powstanie także m.in. w:
– Krakowie,
– Kaliszu, Wrocławiu,
– Wałbrzychu,
– Małych Żernikach,
Pruszkowie czy Nadarzynie.

Za realizację odpowiedzialna jest spółka Anmet, która od ponad 20 lat specjalizuje się w recyklingu odpadów, a od 2015 oferuje recykling śmigieł elektrowni wiatrowych. W październiku 2021 roku firma oddała do użytku pierwszą w Polsce kładkę stworzoną dzięki ponownemu wykorzystaniu tego komponentu.

Skrzydła turbin wiatrowych, z których Anmet robi meble miejskie, służyły przez 25 lat. Jeden wiatrak w ciągu swojego życia oszczędził 36 500 ton emisji CO2. Teraz komponenty elektrowni wiatrowych zyskują drugie życie, a wszystko dzięki koncepcji upcyklingu.

Upcykling, czyli drugie życie przedmiotów

Według publikacji Uniwersytetu Cambridge – „Wind turbine blade waste in 2050” – elektrownie wiatrowe mogą produkować w połowie stulecia aż 43 miliony ton odpadów na całym świecie, z czego jedną czwartą w Europie. Tylko w najbliższych pięciu latach w Europie wycofanych może zostać blisko 15 000 łopat turbin wiatrowych.

To ogromny potencjał, który może zostać zagospodarowany w odpowiedni sposób. Chociaż kolejne firmy wdrażają recykling łopat wiatrowych, nie można zapominać o możliwościach bezpośredniego wykorzystania tych elementów w ramach koncepcji upcyklingu.

Ponowne zagospodarowanie turbin wiatrowych staje się w tej sytuacji kluczowe dla dalszego rozwoju energii wiatrowej i OZE w ogóle, a bez energii z odnawialnych źródeł nie osiągniemy celów unijnej taksonomii. Realizując naszą koncepcję „Go Earthwise with Panattoni” działamy holistycznie – stawiając na energię z odnawialnych źródeł, ale też realizując idee gospodarki obiegu zamkniętego.

Cieszymy się, że wprowadzając meble z przetworzonych turbin możemy przykładać swoją cegiełkę nie tylko implementując zieloną energię w naszych obiektach, ale też czyniąc jej wytwarzanie bardziej zielonym
mówi Emilia Dębowska, Sustainability Director w Panattoni.

Proces, w którym wykorzystuje się ponownie potencjalnie zużyte i niepotrzebne przedmioty i surowce, nazywa się upcyklingiem. Zwłaszcza w dobie zjawisk takich jak konsumpcjonizm i marnowanie oraz kurczenie się wielu surowców, trzeba inwestować w podobne procesy. Upcykling różni się tym od recyklingu, że ogranicza do minimum wykorzystanie energii elektrycznej i gazu, a stawia przede wszystkim na techniki ręczne. 

Energetyka wiatrowa to jeden z fundamentów przechodzenia Europy i świata na zeromisyjność. Wraz z przechodzeniem gospodarek na odnawialne źródła energii zwiększy się produkcja komponentów farm wiatrowych, a co za tym idzie, potrzeba ich ponownego zagospodarowania. 

Wiatr zmian

W Polsce moc zainstalowana farm wiatrowych wynosiła na początku 2022 roku jedynie 7,2 GW, a kolejne inwestycje, w tym farmy na Bałtyku, mają napędzać rozwój tego źródła. Podobnie w Unii Europejskiej, gdzie instalowane ma być średnio 18 GW mocy wiatrowych każdego roku aż do 2026 roku.

Analiza Wind Europe, stowarzyszenia promującego energię wiatrową w Europie, podaje, że w 2022 roku UE zainstalowała 15 GW nowych mocy wiatrowych. To o jedną trzecią więcej niż w 2021 roku. Pod względem zainstalowanej nowej mocy przodują Niemcy, Szwecja i Finlandia, a następnie Hiszpania i Francja.

W związku z koniecznością odcięcia się od rosyjskich paliw kopalnych, inwestycje w OZE są koniecznością.

Odpowiednie zagospodarowanie po okresie użyteczności będzie jednym z najważniejszych wyzwań najbliższych dekad. Panattoni pokazuje, że w tym pozytywnym trendzie swój udział może mieć także sektor nieruchomości przemysłowychdodaje Emilia Dębowska.

Deweloperzy coraz częściej stawiają również na pompy ciepła, tak jak m.in. Panattoni w fabryce Danfoss Poland w Grodzisku Mazowieckim.

źródło: panattonieurope.com, Wind Europe, zdj. główne: panattonieurope.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.