Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Polsce powstała pierwsza na świecie zeroemisyjna fabryka globalnego producenta

W Polsce powstała pierwsza na świecie zeroemisyjna fabryka globalnego producenta

W Polsce powstała pierwsza na świecie zeroemisyjna fabryka globalnego producenta

Zakończyła się budowa pierwszej zeroemisyjnej fabryki Danfoss – globalnego producenta energooszczędnych komponentów. Wyjątkowy na światową skalę obiekt powstał w Grodzisku Mazowieckim. Jakie rozwiązania stosowane są w najnowocześniejszych zakładach tego typu?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pierwsza na świecie zeroemisyjna fabryka

Danfoss to firma oferująca rozwiązania z zakresu chłodnictwa, klimatyzacji, ogrzewnictwa oraz branży napędowej. Pierwsza na świecie zeroemisyjna fabryka firmy została zrealizowana przez Panattoni. Deweloper zaprojektował zakład w taki sposób, aby zaoszczędzić jak najwięcej energii.

Bez zeroemisyjnych budynków nie osiągniemy neutralności emisyjnej. Ponadto ekologiczne inwestycje zapewniają wymierne oszczędności w kosztach i eksploatacji budynku, a także zapewniają zysk w postaci ochrony środowiska. Obiekty BTS (build to suit – szyte na miarę), na czele z fabryką firmy Danfoss, są tego doskonałym przykładem mówi Emilia Dębowska, Sustainability Director, Panattoni.

W okresach przejściowych i zimą podstawowym źródłem ogrzewania są pompy ciepła. Wspomaga je odzysk ciepła z procesów produkcyjnych – agregatów wody lodowej oraz sprężarek powietrza. Takie rozwiązanie pozwala efektywnie ogrzać hale i biura oraz przygotować ciepłą wodę użytkową.

W Polsce powstała pierwsza na świecie zeroemisyjna fabryka globalnego producenta
Fabryka Danfoss w Grodzisku Mazowieckim, źródło: Panattoni.

Instalacje grzewcze, chłodnicze i wentylacyjne oraz maszyny produkcyjne zasilane są zieloną energią elektryczną.

Ekologiczny zakład i nowoczesne rozwiązania

Konstrukcja budynków hali produkcyjnej i magazynu jest już przygotowana pod montaż instalacji fotowoltaicznej. Aby fabryka była naprawdę zeroemisyjna, jej zapotrzebowanie będzie musiało zostać w całości pokryte przez odnawialne źródła energii.

Wszystkie instalacje techniczne w grodziskiej inwestycji kontrolowane są przez zaawansowany system zarządzania budynkiem. Pozwala on na dodatkową poprawę efektywności energetycznej i eksploatację całego obiektu.

W Polsce powstała pierwsza na świecie zeroemisyjna fabryka globalnego producenta
Fabryka Danfoss w Grodzisku Mazowieckim, źródło: Panattoni.

Zwiększona została także izolacyjność hali, co pozwala na ograniczenie strat energii cieplnej. Dodatkowo zastosowano rozwiązania ograniczające zużycie wody, m.in. poprzez instalację elektrozaworów odcinających i kranów bezdotykowych w pomieszczeniach socjalnych.

W tej chwili biznes musi odegrać bardzo istotną rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i ESG jest jednym z narzędzi, które to umożliwia. Firmy, które działają w tym zakresie, będą w przyszłości liderami zmiany. Pierwszy, ale bardzo duży krok Danfoss w Polsce w kierunku neutralności emisyjnej, to nowa hala produkcyjna w Grodzisku zbudowana wspólnie z Panattoni powiedział Adam Jędrzejczak, Prezes Danfoss Poland. 

Czym właściwie jest budynek zeroemisyjny i jakie jeszcze rozwiązania stosowane są w inwestycjach tego typu?

Zeroemisyjne budynki, czyli jakie?

Zeroemisyjny budynek cechuje się zerowym zużyciem energii netto. Oznacza to, że ​​całkowita ilość zużywanej przez niego energii w skali roku równa się ilości energii odnawialnej energia wytworzonej w danym miejscu. Przykładem budynku, który w całości zasilany jest OZE, może być największa na świecie fabryka baterii, która zlokalizowana jest pod Wrocławiem.

OZE to jednak nie jedyne wymaganie, które musi spełnić zeroemisyjne budownictwo. Celem zeroemisyjnego budynku jest maksymalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, zarówno na etapie eksploatacji zakładu, jak i jego budowy. Dlatego właśnie coraz częściej stosowane są także nowoczesne materiały, takie jak zeroemisyjny beton. Powszechnie wykorzystuje się również biodegradowalne drewno, wełnę mineralną, celulozę oraz surowce pochodzące z recyklingu.

W innych definicjach zeroemisyjnego budownictwa dopuszcza się także zasilanie budynku poprzez przez odnawialne źródła energii zlokalizowane poza zakładem, z wykorzystaniem technologii takich jak pompy ciepła, wysokowydajne okna i izolacja.

Jeden z bardziej oryginalnych pomysłów na zasilanie zeroemisyjnego budynku opracowali Norwerdzy. Budynek w mieście Trondheim zasilany jest energią z paneli słonecznych, którą magazynuje tak zwany “bioakumulator”. To wyjątkowe urządzenie przechowuje energię cieplną za pomocą trzech ton wosku i systemu pomp ciepła. 

źródło i zdjęcia: Panattoni

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.