Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Polsce powstanie najgłębszy na świecie odwiert geotermalny – ma mieć aż 7 km

W Polsce powstanie najgłębszy na świecie odwiert geotermalny - ma mieć aż 7 km

W Polsce powstanie najgłębszy na świecie odwiert geotermalny – ma mieć aż 7 km

W Szaflarach na Podhalu powstanie najgłębszy na świecie odwiert geotermalny o długości aż 7 km. Koszt inwestycji to niemal 132 mln zł.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Najgłębszy na świecie odwiert geotermalny

Umowę z wykonawcą, firmą UOS Drilling S.A, podpisano jeszcze końcem czerwca 2022 roku. Koszty odwiertu w wysokości ponad 130 mln złotych pokryje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Podpisaliśmy umowę na wykonanie najgłębszego odwiertu geotermalnego nie tylko w Polsce, ale i na świecie, który będzie miał 7 km głębokości. Będzie to odwiert badawczo-eksploatacyjny. To historyczny moment, z którym wiążemy bardzo wiele oczekiwań. Chcemy, aby nasz region znacznie lepiej się rozwijał.

Źródła ciepłych wód będą służyły potrzebom mieszkańców, czyli będą wykorzystane do ogrzewania domów, ale także do produkcji energii elektrycznej, do rekreacji, w celach zdrowotnych, ale także do uprawy warzyw i owoców, ponieważ woda będzie także mogła ogrzewać grunt w szklarniach powiedział wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński.

Zakładane są trzy warianty eksploatowania nowego źródła geotermalnego.

Zasoby wód geotermalnych w Szaflarach

Pierwszy to pobieranie zasobów gorących wód z głębokości docelowej – 7 km. Przewidywana temperatura na tej głębokości to nawet 180 ℃. Drugim rozwiązaniem, jeśli okaże się, że na tej głębokości nie ma ciepłej wody w odpowiednich ilościach, jest pobór z głębokości 5 km. Trzecią możliwością są poszukiwania wody na głębokości 3,6 km. Ostateczne decyzje zostaną podjęte w trakcie badania geologicznego i samych odwiertów.

– Musimy nauczyć się jak najlepiej korzystać z zasobów wód geotermalnych. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z naszymi założeniami, to osiągniemy założone cele. Najważniejsze dla osiągnięcia maksymalnych celów to połączenie temperatury wody z wydajnością źródławyjaśniał Szkaradziński.

– Jesteśmy w takim rejonie i żyjemy w takich czasach, że musimy się nauczyć wykorzystywać nasze zasoby naturalne, których jest pod dostatkiem, tylko trzeba po nie sięgnąć i powinniśmy uniezależnić się energetycznie od wszystkich innych zewnętrznych źródeł dodał wójt gminy Szaflary.

Wykonawcą projektu jest UOS Drilling, dla której wykonanie najgłębszego odwiertu geotermalnego jest największym kontraktem w 110-letniej historii spółki. Prezes firmy Arkadiusz Biedulski stwierdził podczas uroczystego podpisania umowy, że w trakcie prac wiertniczych na pewno pojawią się trudności technologiczne, z uwagi na fakt, że jeszcze nikt nie wiercił na taką głębokość.

Wykonanie odwiertu geotermalnego

Zauważył, że trudności mogą wystąpić podczas przewiercania poszczególnych warstw geologicznych. Średnica odwiertu ma być zróżnicowana – zaczynać się będzie od 13 cali (33 cm) i zwężać teleskopowo – stosownie do głębokości.

Do wydobycia urobku niezbędne będzie wytłaczanie cieczy, która jednocześnie ochłodzi głowicę wiercącą. Wieża wiertnicza ma być zamontowana w czwartym kwartale 2022 roku, a same prace wiertnicze rozpoczną się najprawdopodobniej z początkiem przyszłego roku.

źródło: polskieradio24.pl, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.