Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zasila baseny i zieloną kolej. Dodatkowe miliony na rozwój geotermii w Polsce

Zasila baseny i zieloną kolej. Dodatkowe miliony na rozwój geotermii w Polsce

Europa przygląda się możliwościom korzystania z energii geotermalnej. Także w Polsce szykują się kolejne inwestycje, na które NFOŚiGW przeznaczy dodatkowe pieniądze. Z dotacji będą mogły skorzystać samorządy. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Geotermia w Polsce

Zwłaszcza teraz potrzebne jest zwiększanie wsparcia dla inwestycji w odnawialne źródła energii. Jednym z nich jest energia geotermalna. Polski potencjał geotermalny nie jest mały, ponieważ obejmuje niemal połowę obszaru naszego kraju. Korzysta się z niego głównie do celów rekreacyjnych, czyli tzw. gorących źródeł. Pora uruchomić potencjał energii z wnętrza Ziemi do celów energetycznych: ogrzewania mieszkań, domów, firm i budynków użyteczności publicznej. Mają w tym pomóc rządowe dotacje.

Mocny start roku i dodatkowe pieniądze dla gimn

Polskie gminy dynamicznie rozpoczęły rok 2022 pod względem geotermii. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG – PIB) od początku roku wydał gminom 150 wstępnych opinii w zakresie występowania i możliwości zagospodarowania wód termalnych. Niecała połowa, bo 65 z nich uzyskało pozytywne rekomendacje. 

Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska stwierdziła, że takie zainteresowanie musi skutkować zwiększeniem budżetu na rozwój geotermii w Polsce. W programie priorytetowym „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” budżet zwiększył się z 300 do 480 mln zł. Tym samym także alokacja trwającego obecnie II naboru wzrośnie z 70 do 250 mln zł. Wnioski będzie można składać do 30 września bieżącego roku, co ma pomóc gminom w przygotowaniu wniosków i zebraniu wkładu w inwestycje.

Program „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” trwa od 2020 roku. Dodatkowe pieniądze mają zrzeszyć więcej gmin i udostępnić im możliwość korzystania z zielonej energii.

– Geotermia daje „czystą”, bezemisyjną energię, co ma szczególne znaczenie w naszych intensywnych staraniach o ochronę klimatu i poprawę jakości powietrza w kraju. Jest to zarazem źródło energii bardzo stabilne, niezależne od pór roku i warunków pogodowych, a do tego neutralne dla krajobrazu. Dlatego chcemy jeszcze szerzej i efektywniej wspierać samorządy przy realizacji inwestycji geotermalnych mówiła szefowa resortu podczas wizyty w Sieradzu, w którym trwa budowa nowej ciepłowni geotermalno-biomasowej (biomasa będzie pochodzić ze zrębków). Ma ona zmniejszyć emisyjność sektora ciepłowniczego w mieście. 

Geotermia na kolei i nie tylko

Główny Geolog Kraju, Piotr Dziadzio dodaje, że pierwszy odwiert badawczy jest finansowany w 100%, tak, aby przekonać gminy do porzucenia obaw związanych z inwestycją geotermalną. Jak mówi, potencjał geotermii drzemie w każdej części Polski.

Daje to podstawę twierdzenia, że gorącą wodę z wnętrza ziemi można w Polsce czerpać nie tylko na Podhalu, gdzie geotermia jest już dobrze rozwinięta, lecz także na rozległym pasie ciągnącym się od Pomorza Zachodniego aż po Góry Świętokrzyskie  – twierdzi wiceszef resortu.  

Już teraz województwo łódzkie korzysta z zasobów energii geotermalnej. Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest pierwszą spółką kolejową w kraju, która na razie w 30%, a w przyszłości w całości będzie zasilana zieloną energią. W Uniejowie mieści się też kompleks basenów geotermalnych – Termy Uniejów.

Mamy również jedne z najbardziej znanych w całym kraju basenów geotermalnych w Uniejowie, z których korzystają mieszkańcy całej Polski. Teraz dzięki rządowemu programowi mieszkańcy Sieradza będą korzystać z geotermii, ogrzewając swoje mieszkania, dbając o ekologię i swoje zdrowiemówi Grzegorz Schreiber Marszałek Województwa Łódzkiego. 

Mazowiecki Mszczonów, dzięki blisko 16 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW, przeprowadzi modernizację opartego o wody termalne systemu ciepłowniczego. Projekt pozwoli na zwiększenie wykorzystania zasobów geotermalnych w gminie.

Potencjał geotermii tkwi także w sektorze żywnościowym:

źródło: info. prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.