Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co nowego w sektorze OZE i elektromobilności – podsumowanie kwietnia

Co nowego w sektorze OZE i elektromobilności – podsumowanie kwietnia

Polityka energetyczna Europy w kwietniu nadal była jednym z ważniejszych tematów. Kolejne sankcje nakładane na Rosję doprowadziły do zaprzestania przez ten kraj dostaw gazu do Polski, Litwy i Bułgarii. Wydarzenia geopolityczne, jak i rosnące ceny energii coraz wyraźniej uświadamiają nam potrzebę rozwijania alternatywnych źródeł z naciskiem na OZE. I to się dzieje. W Polsce w kwietniu liczba prosumentów przekroczyła milion.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Spis treści:

Polityka i prawo
Dotacje
Sektor OZE
Elektromobilność
Trendy i innowacje
Raporty i badania

polityka i prawo
 • UE nakłada embargo na węgiel z Rosji

Po ponad miesiącu od inwazji Rosji na Ukrainę Unia Europejska decyduje się na radykalny krok w stronę uniezależnienia energetyki od surowców importowanych z kraju agresora. Czym wkrótce zastąpimy rosyjski węgiel?

 • Rosja zakręciła kurek z gazem dla Polski

27 kwietnia 2022 roku Gazprom przestał przesyłać gaz do Polski, Bułgarii i Litwy. Cena gazu rośnie, ale nie grozi nam zapaść gospodarcza. W naszym artykule przeczytasz więcej, jak nowa sytuacja wpłynie na nasze bezpieczeństwo energetyczne.

 • Będzie niższy VAT na panele PV i pompy ciepła

5 kwietnia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej została opublikowana dyrektywa umożliwiająca obniżenie podatku VAT na towary i usługi zgodne z polityką unijną dotyczącą ochrony środowiska i zdrowia. Obejmie to również m.in. panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Przeczytaj co dokładnie mówią nowe przepisy.

 • 50% energii elektrycznej w Polsce ma pochodzić z OZE

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w-ce minister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska poinformował, że Rada Ministrów przyjęła założenia do aktualizacji dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku”. Mówią one o tym, że w roku 2030 będziemy w Polsce produkować i zużywać 50% energii z odnawialnych źródeł energii.

 • Buzek pokieruje grupą negocjacyjną w sprawie magazynowania gazu

Po szczycie UE w Wersalu Europosłowie Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Przemysłu (ITRE) apelują do Parlamentu Europejskiego o konieczności wprowadzenia ram magazynowania gazu. To konieczny krok przed kolejnym sezonem grzewczym i broń przeciwko szantażom energetycznym – komentuje Komisja.

sektor oze
 • Polska może stać się jednym z najbardziej konkurencyjnych producentów zielonego wodoru w UE

Według analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego Polska może stać się w 2050 roku jednym z najbardziej konkurencyjnych producentów zielonego wodoru w UE (obok Szwecji, Chorwacji i Irlandii), produkując go po koszcie 2,6 EUR/kg (ok. 78 EUR/MWh).

 • Ponad milion prosumentów w Polsce

W marcu 2022 roku liczba wszystkich mikroinstalacji przyłączonych do sieci operatorów systemów dystrybucyjnych przekroczyła milion. Ich łączna moc to już 7,3 GW. W ostatnich kilku latach obserwujemy dynamiczny wzrost liczby i mocy mikroinstalacji przyłączanych do sieci dystrybucyjnych, wielokrotnie przekraczający zakładane prognozy.

 • Polska Grupa Energetyczna zainwestuje trzy miliardy w OZE?

Akcjonariusze PGE Polskiej Grupy Energetycznej przyjęli uchwałę dotyczącą emisją akcji. Ponad 3 mld zł pozyskane z emisji pozwolą na przyspieszenie inwestycji Grupy PGE transformujących polską energetykę. Środki mają zostać przeznaczone na OZE, dekarbonizację i rozwój dystrybucji energii elektrycznej.

 • Energetyczna wyspa w Polsce. Pierwszy taki projekt w UE

To część szerszego projektu, który przybliży opłacalne i zorientowane na zwykłych odbiorców zastosowania energii odnawialnej. Jego celem jest utworzenie zintegrowanej sieci laboratoriów transformacji energetycznej w trzech lokalizacjach w Europie: Skanderborg (Dania), Olst (Holandia) i Przywidz (Polska). Dowiedz się, na czym dokładnie polega ten pomysł.

 • Rekordowa moc fotowoltaiki w Polsce – po raz pierwszy przekroczyła 5 GW

12 kwietnia 2022 roku po raz pierwszy produkcja prądu przez panele słoneczne przekroczyła barierę 5 GW mocy. Chociaż rekordowa moc fotowoltaiki w Polsce zanotowana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne robi wrażenie, wynik ten w rzeczywistości mógł być znacznie wyższy.

 • Odmowa przyłączenia fotowoltaiki do sieci

W Polsce mamy już ponad milion prosumentów, a przyłączanie nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych wpływa na nasz system elektroenergetyczny. Polskie sieci przesyłowe stają się przeciążone. Odmowa przyłączenia fotowoltaiki do sieci jest coraz częstszym zjawiskiem, a operatorzy sieci dystrybucyjnych (OSD) chcą mieć do tego pełne prawo.

Elektromobilnosc
 • Wzrost liczby elektryków w Polsce

Licznik elektromobilności w Polsce przekroczył 40 tys. pojazdów, a od początku roku liczba nowych rejestracji zwiększyła się o ponad 70% w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku. Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce wzrosła – szczególnie w segmencie aut osobowych oraz niewielkich samochodów dostawczych. 

 • Polska w europejskiej czołówce pod względem rejestracji autobusów elektrycznych

Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych w 2021 w zakresie liczby nowo zarejestrowanych e-busów zajęliśmy 5 miejsce w Europie, a wyprzedziły nas tylko takie kraje jak Dania, Francja, Wielka Brytania oraz Niemcy. Na koniec 2021 roku w polskich miastach jeździło 615 autobusów elektrycznych. To ok. 5,2% całego parku autobusów miejskich w Polsce.

 • W Polsce powstaje 30% baterii do aut elektrycznych produkowanych w Europie

Elektromobilność to ogromna i wciąż rosnąca gałąź gospodarki, w której mieści się już nie tylko produkcja elektrycznych pojazdów. To również wydobycie surowców, a także modernizacja i rozwój infrastruktury energetycznej, czy też infrastruktury ładowania. Już teraz w naszym kraju ulokowana jest produkcja 30% wszystkich powstających w Europie baterii do pojazdów elektrycznych. Dowiedz się więcej na temat rozwoju elektromobilności.

dotacje
 • 29 kwietnia ruszył program „Moje ciepło”

Program „Moje Ciepło” ma na celu wsparcie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej, czyli osób, które produkują i konsumują energię elektryczną. Program oferuje dofinansowanie do pomp ciepła w nowych jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Budżet na realizację celu programu wynosi do 600 mln zł.

 • „Ciepłe mieszkanie” – dotacje na pompy ciepła dla budynków wielorodzinnych

Program „Ciepłe Mieszkanie” skierowany jest do gmin, a odbiorcami końcowymi będą osoby fizyczne – właściciele czy współwłaściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych.Dofinansowanie można otrzymać na: wymianę okien i drzwi, nowe źródło ciepła (pompa ciepła, kondensacyjny kocioł gazowy, kocioł na pellet), wykonanie instalacji c.o. i c.w.u., wentylację mechaniczną, dokumentację projektową.

 • Mój Prąd 4.0 wystartował

15 kwietnia 2022 na stronie programu Mój Prąd 4.0 ukazały się zasady oraz regulamin dofinansowania do fotowoltaiki i magazynów energii. Wnioski składać można jedynie przez internet – od 15.04.2022 roku do 22.12.2022 roku, lub do wcześniejszego wyczerpania środków. Budżet programu wynosi 350 mln zł (może zostać rozszerzony), a maksymalna kwota dofinansowania – ponad 20 tys. zł. Poznaj szczegóły tegorocznej edycji.

 • 745 mln zł na dofinansowania w programie Energia Plus

Trwa trzeci nabór wniosków w ramach programu „Energia Plus”. Dofinansowanie do fotowoltaiki, wymiany źródeł ciepła, poprawy efektywności energetycznej i na inne cele udzielane jest w formie pożyczki dla przedsiębiorców.

 • Pół miliarda złotych na energetyczny rozwój Dolnego Śląska

Tauron na inwestycje w energetykę i OZE na Dolnym Śląsku w 2021 roku przeznaczył ponad 500 mln złotych. Modernizacja i rozbudowa sieci energetycznej objęła przyłączanie nowych mocy z odnawialnych źródeł energii. Dowiedz się jakie inwestycje realizowane są w tej części Polski?

Trendy i innowacje
 • Prototypowa ciepłownia przyszłości w Lidzbarku 

W Lidzbarku Warmińskim do 2023 roku powstanie prototypowa ciepłownia przyszłości. Niemal w całości ma być oparta o odnawialne źródła energii. Projekt jest finansowany ze środków europejskich, koordynuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) a realizacją zajmie się Euros Energy, polski producent pomp ciepła.

 • Pierwsza na świecie wyspa energetyczna u wybrzeży Danii

Dania zbuduje wyspę energetyczną na Morzu Północnym. Projekt ma połączyć jedną siecią energetyczną okoliczne morskie farmy wiatrowe. Wyspa energetyczna ma stać się epicentrum energii odnawialnej i rozwoju nowych zielonych technologii. Jednym z partnerów projektu jest firma Ørsted. 

 • Nietypowe turbiny wiatrowe uzyskują koncesję na norweskich wodach

SeaTwirl, szwedzka firma zajmująca się technologiami w energetyce wiatrowej, uzyskała właśnie koncesję na norweskich wodach. Jak działają nietypowe turbiny wiatrowe SeaTwirl o pionowej osi i czy mogą zmienić sposób, w jaki myślimy o turbinach wiatrowych?

 • Energia elektryczna ze słońca na żądanie

W Szwecji powstał system, który pozwala na przetwarzanie zmagazynowanej energii słonecznej w prąd w dowolnym miejscu i czasie. Przechwycona przez ogniwa energia może być przechowywana nawet przez osiemnaście lat.

 • Panele słoneczne działające w nocy

Zespół ze Stanford zaprojektował generator termoelektryczny, który zamienia część rozpraszanego ciepła w energię elektryczną. Naukowcy byli w stanie wygenerować dzięki niemu 50-70 miliwatów energii na metr kwadratowy przy bezchmurnym nocnym niebie. Dowiedz się więcej o tym innowacyjnym projekcie.

raporty i badania

W Polsce znów większą rolę w energetyce odegrał węgiel. Jego udział w produkcji energii elektrycznej ponownie przekroczył 70%. Rekordowe ceny gazu sprawiły, że w całej Europie odwrócił się trend wytwarzania energii z tego paliwa. Pomimo coraz mocniej rosnących kosztów emisji CO2, po raz pierwszy od lat polski rynek energii elektrycznej był jednym z tańszych w UE.

 • Polacy chcą OZE i uważają, że polityka klimatyczna poprawia jakość życia

58% Polaków uważa, że nasz kraj powinien w pierwszej kolejności polegać na OZE – mówią wyniki najnowszej ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego za lata 2021–2022. Co jeszcze o nastawieniu do OZE w Polsce i na świecie mówią nam wyniki badania?

 • RAPORT IPCC: łagodzenie zmian klimatu jest możliwe, ale musimy zacząć działać już teraz

Trzecia część szóstej odsłony raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) zwraca uwagę na działania łagodzące skutki zmian klimatu, które bezpośrednio związane z są ograniczaniem i wychwytywaniem emisji gazów cieplarnianych (tzw. mitygacja).

 • Efektywność energetyczna: 70% Polaków dostrzega inwestycje w swojej okolicy

Ponad połowa badanych (54%) uważa, że wzrost cen energii elektrycznej jest nieunikniony. 46% ankietowanych może płacić więcej, jeśli środki te zostaną zainwestowane w zieloną energię. 41% jest skłonnych dopłacić za prąd, jeśli zostanie on wytworzony z odnawialnych źródeł energii – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Dowiedz się, czy efektywność energetyczna w Polsce ulega poprawie?

Sprawdź też, jak wyglądała rynek OZE i elektromobliności w marcu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.