Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co nowego w sektorze OZE i elektromobilności – podsumowanie marca

Co nowego w sektorze OZE i elektromobilności – podsumowanie marca

Marzec przyniósł kolejne rekordy dla branży OZE. Tym razem pobiła je fotowoltaika. Słońce grzało jeszcze przed pierwszym dniem wiosny. Co jeszcze ciekawego wydarzyło się w marcu? Zapraszamy do redakcyjnego podsumowania miesiąca.

Reklama

Spis treści:

Polityka i prawo
Dotacje
Sektor OZE
Elektromobilność
Trendy i innowacje
Raporty i badania

polityka i prawo
 • REPowerEU – plan Komisji Europejskiej 

8 marca 2022 roku Komisja Europejska (KE) przedstawiła plan na odejście od rosyjskich paliw kopalnych. W świetle rosyjskiej inwazji na Ukrainę proces rozpocznie się od rezygnacji z gazu, a całkowite uniezależnienie od kremlowskich surowców ma zakończyć się na długo przed 2030 rokiem. 

Co dokładnie planuje Unia Europejska dowiesz się z tekstu w naszym portalu.

 • Rekomendacje Międzynarodowej Agencji Energii dotyczące zmniejszenia popytu na rosyjski gaz

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency) opracowała 10-punktowy plan odejścia od importu gazu ziemnego z Rosji. Według MAE wprowadzenie zaproponowanych działań może spowodować spadek rocznego zapotrzebowania UE na import rosyjskiego gazu o ponad 50 mld m3.

 • EMBER: Polskie restrykcyjne prawo dot. farm wiatrowych do zniesienia natychmiast

Z raportu brytyjskiej firmy konsultingowej Ember jasno wynika konieczność liberalizacji naszego prawa dotyczącego lądowych farm wiatrowych. Polskie prawo z zasadą 10H w tym zakresie jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie

Jeśli zasada 10H się nie zmieni będziemy w stanie wybudować maksymalnie 10 GW, zamiast koniecznych do realizacji scenariusza UE w Fit For 55 od 17 do 27 GW. 

Więcej w raporcie EMBER.

 • Uchwała o polityce surowcowej państwa przyjęta przez Radę Ministrów

1 marca 2022 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie polityki surowcowej państwa. To ważny dokument strategiczny, wskazujący najważniejsze surowce, które są niezbędne do właściwego funkcjonowania krajowej gospodarki. Określa zapotrzebowanie dla gospodarki i wyznacza działania niezbędne do zabezpieczenia dostępu do źródeł energii.

 • Powstanie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego

Również 1 marca 2022 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu „Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa”. Rząd chce, aby koncerny energetyczne z udziałem Skarbu Państwa skupiły się na realizacji inwestycji nisko- i zeroemisyjnych. 

Czy NAB zapewni nam bezpieczeństwo? 

dotacje
 • Dotacja od Taurona na wymianę źródła ogrzewania

Do 4 200 zł dofinansowania mogą otrzymać klienci, którzy zdecydują się na wymianę ogrzewania w Tauronie w ramach programu „Ogrzej się z Tauronem”. Dotacja łączy się z innymi dopłatami, m.in.: Czyste Powietrze.

 • Rusza nabór do programu „Mój prąd 4.0”

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska na konferencji prasowej 29 marca 2022 roku podał szczegóły programu „Mój Prąd 4.0”. Program startuje 15 kwietnia. Jego budżet to 350 mln zł. Będzie finansował nie tylko panele fotowoltaiczne, ale również domowe magazyny energii, magazyny ciepła oraz systemy zarządzania energią.

Poznaj więcej szczegółów na temat tegorocznej edycji. 

 • Nawet 80 tys. zł dotacji na projekty ochrony środowiska w programie LIFE

Dofinansowanie z Unii Europejskiej w Programie LIFE udzielane będzie w formie dotacji. Inkubator projektów ma na celu wsparcie efektywnego korzystania z zasobów i poprawę jakości środowiska naturalnego. 

„Nowe technologie w zakresie energii” to konkurs, którego celem jest wspieranie osiągnięcia neutralności klimatycznej i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Odnawialne źródła energii mają także zwiększać konkurencyjność polskiej gospodarki. W trzech obszarach tematycznych można zdobyć łącznie aż 393 mln zł. Organizatorem konkursu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Sprawdź jak zdobyć środki? 

 • Dotacja na rozwój geotermii w Mszczonowie

Mszczonów, dzięki blisko 16 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW, przeprowadzi modernizację opartego o wody termalne systemu ciepłowniczego. Projekt pozwoli na zwiększenie wykorzystania zasobów geotermalnych w gminie.

sektor oze
 • Rekord produkcji energii ze słońca

Najpierw Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że 14 marca został pobity historyczny rekord produkcji energii ze słońca w ciągu jednej godziny. Między godz. 12 a 13 fotowoltaika wyprodukowała 4,5 GWh prądu, co stanowiło aż 20,3% energii wygenerowanej o tej godzinie w Polsce. Kilka dni później padły kolejne rekordy. 21 marca w godzinach 12-13 fotowoltaika w Polsce dostarczyła aż 22,4% energii do całkowitego miksu energetycznego w Polsce. 

 • Zapchane sieci energetyczne 

Coraz większe problemy z uzyskaniem zgody na podłączenie planowanych elektrowni słonecznych do sieci energetycznej. Operatorzy masowo odmawiają przyłączenia do sieci kolejnych farm. Powodem jest niewydolność sieci przesyłowych, która wynika z niewystarczających inwestycji w rozbudowę potrzebnej infrastruktury.

 • Perowskity z Polski podbiją świat 

Innowacyjne rozwiązania dla budynków istniejących lub nowo powstających zaproponują w tym roku firmy Columbus Energy, Saule Technologies i Somfy Polska. Spółki, współpracujące nad komercyjnymi wdrożeniami ogniw perowskitowych, podpisały w tym celu umowę o współpracy strategicznej. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się czym są perowskity. 

 • Powstanie pierwsza w Polsce fabryka ogniw, baterii i magazynów energii

Spółka Faradise z grupy kapitałowej Compremum S.A podpisała umowę na zakup ponad 8 ha gruntu pod budowę fabryki baterii litowo-jonowych i systemów magazynowania energii. Fabryka powstanie w Kleszczowie pod Bełchatowem. To ważny krok w kierunku uniezależnienia polskiego rynku od dostaw międzynarodowych.

 • Transformacja energetyczna górnictwa

Deweloper elektrowni wiatrowych OX2, firma szkoleniowa Windhunter Academy oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń zaproponują górnikom odchodzącym z pracy pilotażowy program szkoleń w branży energetyki wiatrowej. To szansa dla rozwoju branży OZE, jak i podniesienia osobistych kwalifikacji.

Elektromobilnosc
 • Wzrost liczby elektryków w Polsce

Efekty programu „Mój Elektryk” są już zauważalne na rynku. Jak wynika z Licznika Elektromobilności, na koniec lutego 2022 roku w Polsce było zarejestrowanych łącznie prawie 43 tys. osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. To o 71% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Z tego ponad 40 tys. stanowią elektryczne samochody osobowe.

 • Prognozy rozwoju elektromobilności w Polsce 

Jak wynika z raportu „Polish EV Outlook”, opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), za 3 lata w Polsce będzie prawie 300 tys. samochodów w pełni elektrycznych – 14 krotny wzrost w ciągu 3 lat. Udział pojazdów zeroemisyjnych w sprzedaży wszystkich nowych pojazdów osobowych może przekroczyć 10% w 2024 roku.

 • Otwarcie fabryki Tesli

22 marca odbyła się uroczysta inauguracja pierwszej gigafabryki Tesli w Europie. Z linii produkcyjnej zjechały pierwsze modele Y. Samochód kosztuje ok. 64 tys. euro, jego zasięg wynosi ponad 500 km. Łącznie podczas otwarcia zakładu przekazano klientom 30 samochodów.

Dlaczego otwarcie fabryki budzi obawy o środowisko? 

 • GreenWay rozwija stacje ładowania

GreenWay, jedna z większych firm z branży elektromobilności w Europie Środkowo-Wschodniej, otrzyma 85 mln € na inwestycje w rozwój firmy i sieci stacji ładowania. Dzięki otrzymanym środkom GreenWay będzie mógł dalej odgrywać wiodącą rolę w transformacji transportu w kierunku zeroemisyjności.

 • Polski elektryczny dostawczak już w 2023 roku

Firma Innovation AG ze Zgorzelca oraz spółka Autobox Innovations ze Starachowic zakwalifikowały się do trzeciego etapu programu e-Van organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Przed nimi budowa prototypu pojazdu. Mają na ten cel po 14 mln zł.  

Zobacz projekty polskich e-vanów.

Trendy i innowacje
 • Pierwszy zeroemisyjny pociąg zasilany siłą grawitacji

Australijski koncern wydobywczy Fortescue, znany z projektów takich jak statek zasilany amoniakiem, przejął brytyjską firmę Williams Advanced Engineering (WAE) specjalizującą się w technologii akumulatorów. Spółki ogłosiły innowacyjny plan: pociąg nieskończoności zaprojektowany do przewożenia ładunków rudy żelaza.

 • Ceglana elewacja produkujące energię

Kanadyjska firma, specjalizująca się w rozwiązaniach bazujących na energii słonecznej, wprowadza na rynek solarną cegłę. Solar Brick nie przypomina wyglądem paneli fotowoltaicznych, ale produkuje energię, dzięki osadzonym w cegle modułom słonecznym.

Poznaj lepiej przykład wdrożenia idei BIPV – Building Integrated Photovoltaics, czyli fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem. 

 • Polska spółka i małe reaktory jądrowe

W grudniu 2021 roku PKN Orlen podpisał umowę inwestycyjną z Synthos Green Energy. Dwa podmioty utworzyły spółkę, która będzie rozwijać technologię małych reaktorów jądrowych w Polsce. Prezes UOKiK wydał w marcu tego roku zgodę na utworzenie nowej spółki.

 • Automatyczne czyszczenie paneli fotowoltaicznych bez użycia wody

Inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali system automatycznego usuwania pyłu i zabrudzeń z powierzchni instalacji fotowoltaicznej, który nie wymaga zużycia wody. Technologia wykorzystuje prawo Coulomba, czyli oddziaływanie elektrostatyczne ładunków elektrycznych.

 • Pierwsza mikrosieć z odnawialnymi źródłami energii w Polsce

TAURON uruchomił mikrosieć, czyli małą sieć elektroenergetyczną pozwalającą na zagwarantowanie, nawet w sytuacjach ekstremalnych, dostaw energii elektrycznej dla odbiorców do niej przyłączonych. To pierwszy w Polsce funkcjonujący układ mikrosieci. 

Na czym polega i gdzie się znajduje? Dowiesz się z tekstu w naszym portalu. 

raporty i badania
 • Raport IPCC: zmiany klimatu są poważnym problemem 

Druga część 6. raportu IPCC (Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu) przestrzega przed nieuchronnymi konsekwencjami globalnego ocieplenia, które zmienią życie na całej planecie. Eksperci przeanalizowali obszary najbardziej narażone na skutki zmian klimatu.

Jakie katastrofy zagrażają Polsce? 

 • Jaki jest wpływ OZE na sieć energetyczną? 

Enea Operator sprawdzi oddziaływanie rosnącej liczby rozproszonych źródeł energii na rozpływy oraz parametry jakościowe w sieci dystrybucyjnej. Celem jest zbadanie, jaki jest dokładny wpływ OZE na sieć energetyczną. Spółka uruchamia projekt pilotażowy, który będzie polegał na monitoringu sieci niskiego napięcia oraz szczegółowej analizie jej obciążenia.

 • 9 na 10 Polaków deklaruje, że oszczędza prąd

Aż 92% respondentów zadeklarowało, że oszczędza prąd, a 82% twierdzi, że przywiązuje do tego dużą wagę – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. 

Co skłania nas do oszczędzania energii elektrycznej? Dowiesz się z tekstu w naszym portalu.

 • Badanie Stena Recycling

8 na 10 Polaków chce kupować produkty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu – podaje lider gospodarki cyrkularnej Stena Recycling, który przeprowadził sondę dotyczącą recyklingu surowców. Na pytania o przetwarzanie odpadów i nie tylko odpowiedziało 5000 Europejczyków, w tym 1000 Polaków. Dowiedz się więcej na temat naszego podejścia do recyklingu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.