Walmart pozwał Teslę za wadliwe instalacje fotowoltaiczne

Sieć supermarketów Walmart pozywa Teslę, twierdząc, że panele fotowoltaiczne dostarczone przez firmę są odpowiedzialne za serię pożarów w sklepach. Pożary miały wpływ na zniszczenie dużej ilości towarów i wymagały istotnych napraw, przynosząc straty w wysokości setek tysięcy dolarów.

Największy na świecie sprzedawca detaliczny Walmart zainstalował pierwsze panele fotowoltaiczne w 2010 roku od firmy SolarCity, której właścicielem jest Tesla. Walmart zażądał usunięcia 240 systemów słonecznych, twierdząc, że instalacje fotowoltaiczne spowodowały kilka pożarów w jego sklepach. We wtorek wniesiono pozew do sądu w Nowym Jorku, w którym wymienia się 7 przypadków pożarów. Pojedyncze pożary wystąpiły w roku: 2012 r., 2016 r., 2017 r., kolejne trzy miały miejsce w pierwszej połowie 2018 r., co ostatecznie doprowadziło do odłączenia zasilania wszystkich 240 systemów solarnych w sklepach Walmart.

Fotowoltaika od Columbus Energy

– W trosce o bezpieczeństwo swoich klientów, pracowników i ogółu społeczeństwa oraz chcąc uniknąć dalszych szkód i zamknięć sklepów, 31 maja 2018 roku Walmart zażądał od Tesli odłączenia wszystkich systemów paneli słonecznych zainstalowanych przez Teslę w zakładach Walmart – poinformowała sieć Walmart w 2018 roku.

W listopadzie 2018 r. sklepy w Denton, Maryland i Beavercreek, Ohio, doświadczyły pożarów spowodowanych przez instalacje fotowoltaiczne Tesli.

– Jest to naruszenie warunków umowy wynikające z wieloletniego rażącego zaniedbania i niedostosowania się do standardów branżowych w odniesieniu do paneli słonecznych, które Tesla zaprojektowała, zainstalowała i obiecała bezpiecznie obsługiwać i konserwować na dachach setek sklepów Walmart – czytamy w pozwie sądowym.

Problemy Tesli

W najbliższym czasie Tesla zostanie poddana federalnemu dochodzeniu, po tym, jak kilku właścicieli modeli X i S na całym świecie zgłosiło, że ich samochody stanęły w płomieniach. Kontrola zostanie przeprowadzona przez Krajowa Radę Bezpieczeństwa Transportu (National Transportation Safety Board).

Tesla odnotowała gwałtowny wzrost i rekordową produkcję w II kwartale 2019 r.