Walmart pozwał Teslę za wadliwe instalacje fotowoltaiczne

Sieć supermarketów Walmart pozywa Teslę, twierdząc, że panele fotowoltaiczne dostarczone przez firmę są odpowiedzialne za serię pożarów w sklepach. Pożary miały wpływ na zniszczenie dużej ilości towarów i wymagały istotnych napraw, przynosząc straty w wysokości setek tysięcy dolarów.

Największy na świecie sprzedawca detaliczny Walmart zainstalował pierwsze panele fotowoltaiczne w 2010 roku od firmy SolarCity, której właścicielem jest Tesla. Walmart zażądał usunięcia 240 systemów słonecznych, twierdząc, że instalacje fotowoltaiczne spowodowały kilka pożarów w jego sklepach. We wtorek wniesiono pozew do sądu w Nowym Jorku, w którym wymienia się 7 przypadków pożarów. Pojedyncze pożary wystąpiły w roku: 2012 r., 2016 r., 2017 r., kolejne trzy miały miejsce w pierwszej połowie 2018 r., co ostatecznie doprowadziło do odłączenia zasilania wszystkich 240 systemów solarnych w sklepach Walmart.

– W trosce o bezpieczeństwo swoich klientów, pracowników i ogółu społeczeństwa oraz chcąc uniknąć dalszych szkód i zamknięć sklepów, 31 maja 2018 roku Walmart zażądał od Tesli odłączenia wszystkich systemów paneli słonecznych zainstalowanych przez Teslę w zakładach Walmart – poinformowała sieć Walmart w 2018 roku.

W listopadzie 2018 r. sklepy w Denton, Maryland i Beavercreek, Ohio, doświadczyły pożarów spowodowanych przez instalacje fotowoltaiczne Tesli.

– Jest to naruszenie warunków umowy wynikające z wieloletniego rażącego zaniedbania i niedostosowania się do standardów branżowych w odniesieniu do paneli słonecznych, które Tesla zaprojektowała, zainstalowała i obiecała bezpiecznie obsługiwać i konserwować na dachach setek sklepów Walmart – czytamy w pozwie sądowym.

Problemy Tesli

W najbliższym czasie Tesla zostanie poddana federalnemu dochodzeniu, po tym, jak kilku właścicieli modeli X i S na całym świecie zgłosiło, że ich samochody stanęły w płomieniach. Kontrola zostanie przeprowadzona przez Krajowa Radę Bezpieczeństwa Transportu (National Transportation Safety Board).

Tesla odnotowała gwałtowny wzrost i rekordową produkcję w II kwartale 2019 r.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 4.11. – 10.11.

Za nami pierwszy tydzień listopada. Co się przez ten czasy wydarzyło? W fotowoltaice pojawił się nowy rekord oraz polska obniżka podatku VAT, a w Rosji coraz bliżej do zwolnienia z podatku dochodowego od sprzedaży energii z OZE. To informacje pozytywne. Z negatywnych toczy się dyskusja na temat miejsca organizacji tegorocznego Sylwestra w Zakopanem, a w pasiece w Głuchołazach otruto 30 pszczelich rodzin. Oto podsumowanie tygodnia!

Zmniejszona absorpcja CO2 w lasach deszczowych – czy taki scenariusz jest możliwy?

Drzewa są społecznie postrzegane jako nasz potężny sojusznik zmniejszający emisję dwutlenku węgla. Bywa jednak, że ich rola jest przeceniana, bo szacunki odnoszą się jedynie do liczby i wieku drzew (czy drzewostanu). Tymczasem zdolność absorpcyjna zależy od wielu czynników. Nie jest stała, co pokazują ostatnie badania naukowe dotyczące lasów deszczowych Amazonii.