Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Warszawa: Antysmogowy mural

Warszawa: Antysmogowy mural

To nie pierwszy antysmogowy mural, który powstał w Polsce. Ale pierwszy z tak mocnym przekazem. Ze ściany budynku spogląda na przechodniów i kierowców chłopiec, którego płuca „wypełniają” gęsto zaparkowane samochody. Obok widnieje napis: „Twoje auto – mój oddech. Zostaw samochód w domu”

750x200 doublebillboard zaproszenie big

Spalinowy problem

Mural znajduje się na budynku przy ul. Oboźnej 11, tuż obok szpitala dziecięcego. Namalowała go znana rysowniczka Marta Frej. Powstał dzięki wsparciu Clean Air Fund, Polskiego i Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz telewizji TVN, a przygotowało go Good Looking Studio. Ma przede wszystkim zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza spalinami pochodzącymi z samochodów i tego, jak wpływają na nasze zdrowie, zwłaszcza dzieci.

218346149 1753229841528891 9045129226343810739 n
Mural zwracający uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza, zaprojektowany przez Martę Frej, źródło: facebook.com/warszawabezsmogu

Powietrze w Warszawie

Co roku w Warszawie w wyniku zanieczyszczenia powietrza umiera prawie 3000 osób. Jakość powietrza jest stale mierzona przez stacje pomiarowe. Członkowie organizacji społecznej Warszawa bez smogu zwracają jednak uwagę, że większość znajduje się z dala od ulic. Smog komunikacyjny mierzy tylko jedna.

Jedyna w Warszawie stacja komunikacyjna przy al. Niepodległości Główny Inspektorat Ochrony Środowiska pokazuje niemal notoryczne przekroczenia średniej rocznej normy dwutlenku azotu (NO2). W latach 2011-2019 średnia oscylowała pomiędzy 45 a 60 mikrogr/m3. Wyjątek stanowi 2020, czas lockdownu, który sprawił, że po raz pierwszy w omawianym przedziale czasowym średnia roczna wyniosła lekko poniżej 40 mikrogr/m3. Średnia godzinna najwyższych stężeń w latach 2011-2019 wyniosła pomiędzy 140 a 180 mikrogr/m3. Nota bene, czekamy na uruchomienie drugiej i trzeciej stacji komunikacyjnej przy al. Solidarności obok ratusza i na ul. Grochowskiejczytamy na profilu organizacji.

Co z jakością powietrza?

Od lat jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. W wielu miejscowościach stężenie szkodliwych substancji w powietrzu wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy jakości powietrza.

Na tle Europy wypadamy równie nieciekawie.  W rankingu Europejskiej Agencja Środowiska pokazujące stan powietrza w ponad 300 europejskich miastach w Europie w latach 2019-2020 ujęto 43 polskie miasta. W żadnym z nich jakość powietrza nie została sklasyfikowana jako dobra.

Co możemy zrobić?

Członkowie organizacji społecznej Warszawa bez smogu podpowiadają, że jakość powietrza możemy poprawić wprowadzając kilka zmian w swoim życiu.

– Wystarczy raz w tygodniu zrezygnować z samochodu i przesiąść się do komunikacji miejskiej lub na rower. Wystarczy nie nadużywać samochodu. Na odcinku do 5 km wybrać rower lub komunikację zbiorową.  Wtedy ruch w mieście będzie jak w wakacje i odczyty stężeń szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu (NOx, NO2) w warszawskim powietrzu niższe piszą dalej.

źródło: forsal.pl/biznes/ekologia, warszawa.wyborcza.pl, facebook.com/warszawabezsmogu, fot. Kathy/Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.