Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

We wtorek sąd ogłosi wyrok w sprawie skarg na małopolską uchwałę antysmogową

We wtorek sąd ogłosi wyrok w sprawie skarg na małopolską uchwałę antysmogową

We wtorek 3 października o 12.15 w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie przy ulicy Rakowickiej 10 rozpocznie się rozprawa, w czasie której mają zostać rozpatrzone skargi na małopolską uchwałę antysmogową. 

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Pierwotnie wyrok miał być ogłoszony w ubiegłym tygodniu, jednak wówczas sąd zdecydował o odroczeniu decyzji. Utrzymanie w mocy nowych przepisów jest sprawą kluczową dla skuteczności walki o czyste powietrze w województwie małopolskim. 

Skargi przeciw uchwale antysmogowej, która na terenie Małopolski wprowadza ograniczenia dotyczące użytkowanych kotłów węglowych oraz paliw stałych najgorszej jakości, wniosły dwie osoby fizyczne oraz dwie spółki zajmujące się sprzedażą węgla: BOSTAR z Krzeszowic oraz TRESKO z Trzebini. Wśród podnoszonych argumentów są między innymi skutki finansowe oraz ograniczenia dla działalności gospodarczej producentów urządzeń grzewczych na paliwa stałe.

Utrzymanie nowych przepisów w mocy jest sprawą kluczową dla skuteczności walki o czyste powietrze w regionie. Problem jest bardzo poważny. Poziom zanieczyszczeń powietrza w Małopolsce należy do najwyższych w Unii Europejskiej, notorycznie przekraczane są, szczególnie w sezonie grzewczym, dopuszczalne stężenia pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2.5 oraz rakotwórczego benzo[a]pirenu. Wielokrotnie wyższa od dopuszczalnej jest liczba dni z przekroczeniami dopuszczalnych stężeń średniodobowych pyłu PM10. Z powodu smogu w Małopolsce każdego roku umierają przedwcześnie nawet 4 tysiące osób. Bardzo poważny jest także wpływ zanieczyszczenia powietrza na dzieci, również w okresie prenatalnym. Koszty leczenia oraz koszty nieobecności w pracy pacjentów, których choroby to bezpośredni bądź pośredni efekt oddychania zanieczyszczonym powietrzem szacuje się na blisko 3 miliardy złotych rocznie. 

Żadne inne działania naprawcze bez jednoczesnego wprowadzenia ograniczeń w stosowaniu paliw stałych złej jakości i stosowaniu kotłów pozaklasowych, nie spełniających standardów emisyjnych, nie pozwolą poprawić jakości powietrza i doprowadzić jego poziomu do stanu bezpiecznego dla życia i zdrowia mieszkańców, a jednocześnie zgodnego z wymogami prawa. 

Krakowski Alarm Smogowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.