Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Węgiel podstawą polskiej energetyki, ale wsparty OZE

Węgiel podstawą polskiej energetyki, ale wsparty OZE

Mimo ogólnoświatowych trendów redukcji energetyki węglowej nowy premier Polski, Mateusz Morawiecki, uważa, że węgiel powinien być podstawą krajowej energetyki. Podczas swojego exposé po zaprzysiężeniu rządu zaznaczał, że o ile rząd stawia na węgiel, to nie wyklucza rozwijania OZE czy nawet energetyki jądrowej.

„Dzisiaj węgiel jest podstawą naszej energetyki, nie chcemy i nie możemy z niego rezygnować”, mówił premier. – „Chciałbym zadbać, by alternatywne źródła energii mogły się swobodnie rozwijać, nie w imię ideologii, ale tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomiczne, gdzie przyniesie to Polakom korzyść, a nie koszty. Możemy wykorzystać zasoby natury, jakie daje położenie naszego kraju”.

BANER MOBILEB1
Reklama

Morawiecki stawia na pierwszym miejscu bezpieczeństwo energetyczne naszego państwa. Zwłaszcza istotne w tym kontekście jest uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw gazu. „Projektem, który przybliżył nas do tego celu jest terminal LNG w Świnoujściu. (…) Po raz pierwszy jest szansa, że po 2020 roku nie będziemy uzależnieni od Rosji”, zapowiadał premier.

Jeśli chodzi o plany na resztę swojej kadencji, to Morawiecki kwestie energetyczne podsumował krótko: „Naszym zadaniem jest przeprowadzić te projekty i zapewnić niezależność energetyczną Polsce przy niskiej emisji CO2. W tym celu patrzymy pozytywnie również na energię jądrową”.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.