Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wielka Brytania neutralna klimatycznie za 13 lat?

neutralność klimatyczna

Wielka Brytania neutralna klimatycznie za 13 lat?

Brytyjski National Grid przedstawił Wielkiej Brytanii scenariusz dotyczący neutralności klimatycznej. Najbardziej optymistyczna wersja przewiduje osiągnięcie ujemnej emisji już w 2033 roku. Brytyjczycy musieliby jednak rozwinąć technologię sekwestracji węgla.

BANER MOBILEB1
Reklama

Cztery scenariusze na neutralność klimatyczną Wielkiej Brytanii

Brytyjski operator systemu elektrycznego National Grid przedstawił raport z czterema scenariuszami osiągnięcia neutralności klimatycznej, którą oficjalnie Zjednoczone Królestwo chce osiągnąć do 2050 roku. Najwięcej pracy do wykonania jest w sektorze energetycznym. 

W najbardziej optymistycznym scenariuszu operator jest zdania, że należałoby wycofać domowe piece gazowe oraz zainstalować 8 milionów pomp ciepła. Dodatkowo na brytyjskich drogach musiałoby pojawić się 30 milionów samochodów elektrycznych. Oprócz tego National Grid uwzględnia znaczny wzrost inwestycji w rozwój OZE. Rocznie musiałoby powstać 3 GW nowych źródeł wiatrowych oraz 1,4 GW fotowoltaicznych. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Sekwestracja węgla w Wielkiej Brytanii

Jednym z najistotniejszych działań w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej jest rozwój technologii sekwestracji węgla (CCS), czyli wychwytywania cząsteczek gazu zaraz po ich powstaniu, zanim trafią do atmosfery. Powinna się ona rozwijać łącznie z technologią pieców pelletowych, zarówno domowych jaki i komercyjnych. Mogłoby to zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 62 mln ton do 2050 roku. To około 13% mniej całkowitej emisji Wielkiej Brytanii z 2019 roku. 

Zdaniem autorów raportu National Grid, w najbardziej pozytywnym scenariuszu, Wielka Brytania może osiągnąć ujemną emisję już w 2033 roku. Zaznaczają jednak, że bez wykorzystania sekwestracji neutralność klimatyczna do 2050 będzie w ogóle niemożliwa.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.