Wielka Brytania neutralna klimatycznie za 13 lat?

Brytyjski National Grid przedstawił Wielkiej Brytanii scenariusz dotyczący neutralności klimatycznej. Najbardziej optymistyczna wersja przewiduje osiągnięcie ujemnej emisji już w 2033 roku. Brytyjczycy musieliby jednak rozwinąć technologię sekwestracji węgla.

Cztery scenariusze na neutralność klimatyczną Wielkiej Brytanii

Brytyjski operator systemu elektrycznego National Grid przedstawił raport z czterema scenariuszami osiągnięcia neutralności klimatycznej, którą oficjalnie Zjednoczone Królestwo chce osiągnąć do 2050 roku. Najwięcej pracy do wykonania jest w sektorze energetycznym. 

W najbardziej optymistycznym scenariuszu operator jest zdania, że należałoby wycofać domowe piece gazowe oraz zainstalować 8 milionów pomp ciepła. Dodatkowo na brytyjskich drogach musiałoby pojawić się 30 milionów samochodów elektrycznych. Oprócz tego National Grid uwzględnia znaczny wzrost inwestycji w rozwój OZE. Rocznie musiałoby powstać 3 GW nowych źródeł wiatrowych oraz 1,4 GW fotowoltaicznych. 

Sekwestracja węgla w Wielkiej Brytanii

Jednym z najistotniejszych działań w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej jest rozwój technologii sekwestracji węgla (CCS), czyli wychwytywania cząsteczek gazu zaraz po ich powstaniu, zanim trafią do atmosfery. Powinna się ona rozwijać łącznie z technologią pieców pelletowych, zarówno domowych jaki i komercyjnych. Mogłoby to zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 62 mln ton do 2050 roku. To około 13% mniej całkowitej emisji Wielkiej Brytanii z 2019 roku. 

Zdaniem autorów raportu National Grid, w najbardziej pozytywnym scenariuszu, Wielka Brytania może osiągnąć ujemną emisję już w 2033 roku. Zaznaczają jednak, że bez wykorzystania sekwestracji neutralność klimatyczna do 2050 będzie w ogóle niemożliwa.