Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wielki protest rolników w Warszawie. Sprzeciwiają się “Zielonemu ładowi”. Lecą race i petardy

Wielki protest rolników w Warszawie. Sprzeciwiają się “Zielonemu ładowi”. Lecą race i petardy

W sobotę odbędzie się kolejne spotkanie premiera Donalda Tuska z przedstawicielami protestujących rolników. Ci z kolei wyruszyli dzisiaj do Warszawy, gdzie o godzinie 11:00 pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów rozpoczęli generalny protest. Liczba uczestników może dosięgnąć nawet 150 tysięcy.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Protest będzie trwał do 8 marca

Na stronie Urzędu Miasta w Warszawie pojawiła się informacja o terminie protestu zgłoszonego przez organizatora. Rozpocznie się on w środę, 6 marca o godz. 09:00 i będzie trwał do 8 marca 2024 do godziny 20:00.

W proteście może wziąć udział nawet 150 tysięcy osób. Zaliczają się do nich też członkowie NSZZ Solidarność, którzy na swojej stronie internetowej zaapelowali do przedstawicieli innych grup zawodowych – m.in. górników i hutników, ale także myśliwych, aby ci również włączyli się w to ogólnopolskie zgromadzenie. 

– Trzeba jasno powiedzieć, że problem dotyczy wszystkich Polaków. Wszyscy powinni sobie zdać sprawę, że za zamieszanie klimatyczne, bo chyba tak to należy delikatnie ująć, będą płacili wszyscy Polacy. W związku z tym, że reprezentujemy bardzo szerokie grupy społeczne, postanowiliśmy wziąć udział w proteście. Jesteśmy jednak organizacją wspomagającą. Organizatorem tych protestów jest Solidarność rolnicza powiedział Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Przeciwko czemu protestują rolnicy?

Uczestnicy zgromadzenia sprzeciwiają się: Zielonemu Ładowi, importowi produktów rolnych z Ukrainy oraz ograniczaniu hodowli w Polsce. 

Czytaj też: Organizacje ekologiczne przedstawiają plan walki ze smogiem. Co zawiera lista postulatów?

Postulują między innymi o natychmiastowe odstąpienie od założeń Zielonego Ładu oraz wypracowanie nowej polityki rolnej, o wprowadzenie zakazu wprowadzania na rynek Polski i Unii Europejskiej produktów wytwarzanych w sposób inny, niż zalecany w dyrektywach UE, przywrócenia ceł na produkty z Ukrainy oraz odstąpienie od zakazu stosowania nawozów azotowych między listopadem a końcem lutego.

soze aktualne zdjecie portal 1800x900 2024 03 06T123751.290 1
Fot.: PAP / Paweł Supernak

Pierwsze duże spotkanie premiera z rolnikami

Do spotkania między Prezesem Rady Ministrów a osobami reprezentującymi protestujących, doszło 29 lutego 2024 w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie. Po kilkugodzinnym spotkaniu Tusk, podczas konferencji prasowej, odniósł się do jednej z najgłośniej podnoszonych przez rolników kwestii – zniesienia cła na produkty z Ukrainy.

– Polski rząd, ja na pewno osobiście także, i protestujący mamy jeden cel: w jakiś sposób ochronić polskie rolnictwo, polski rynek, europejski rynek w konsekwencji, przed bardzo niesprawiedliwymi i miażdżącymi konsekwencjami, moim zdaniem nierozważnej decyzji o pełnej liberalizacji handlu z Ukrainą – powiedział premier.

Rozmowy podsumowano jako dość konkretne i o kulturalnym przebiegu. To jednak nie koniec. 5 marca, po posiedzeniu Rady Ministrów i dzień przed generalnym protestem rolników, premier wystąpił na kolejnej konferencji prasowej. Podczas niej zapowiedział i zaprosił protestujących na drugie spotkanie. Zaplanowano je na sobotę, 9 marca 2024 roku w tym samym miejscu, co poprzednie – Centrum “Dialog” w Warszawie. 

– Logika protestów to jest jedna rzecz. I oczywiście widzimy, że w protestach uczestniczą też politycy i środowiska polityczne. I nie protesty są powodem, dla których z przekonaniem szukam rozwiązania, które przyniesie ulgę polskim rolnikom, tylko dlatego, że wiem, że jest dużo zapisów, które szkodzą polskiemu rolnictwu. Zarówno w “Zielonym ładzie”, jak i w porozumieniu z Ukrainą o liberalizacji handlu – powiedział Donald Tusk. 

Propozycja sankcji dla Rosji i Białorusi

To jeden z wielu powodów, przez które cierpią rolnicy, nie tylko polscy – diagnozował premier podczas konferencji prasowej 5 marca, mówiąc o towarach napływających zza wschodniej granicy. Zapowiedział też, że jeszcze tego samego dnia złoży w tej sprawie projekt uchwały na ręce Marszałka Sejmu, Szymona Hołowni.

– Jako polski Sejm wzywamy Komisję Europejską do przedłożenia propozycji nałożenia sankcji na import białoruskiej i rosyjskiej żywności i produktów rolnych do Unii Europejskiej – zapowiedział Tusk.

Ponadto w projekcie uchwały znajdzie się także propozycja skierowana do Rady UE oraz Parlamentu Europejskiego, dotycząca pilnego wprowadzenia zmian w rozporządzeniu w sprawie tzw. autonomicznych środków handlowych. Mowa tu o zasadach handlu z Ukrainą. Wprowadzenie takich zmian ma chronić rynek unijny przed nadmiernym importem z tego kraju.

Najnowsze informacje z przebiegu protestu – race i petardy pod kancelarią premiera

Sytuacja w trakcie trwania protestu zaostrza się z minuty na minutę. W kierunku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów protestujący wypuścili race i petardy. Podpalono też stertę – prawdopodobnie opon. Zdarzenia te może obejrzeć na poniższym filmie:

Jeśli chodzi o blokadę dróg i utrudnienia w komunikacji, to stołeczna policja poinformowała o wstrzymaniu ruchu pojazdów na ciągu ul. Belwederskiej i Alei Ujazdowskich od skrzyżowania z Gagarina do ronda de Gaulle’a. Sytuacja zmienia się dynamicznie.

Źródło: infor.pl, tvn24.pl, konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów

Fot.: PAP / Paweł Supernak

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.