Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

WindEurope podał wyniki za pierwsze półrocze 2017 roku

WindEurope podał wyniki za pierwsze półrocze 2017 roku

WindEurope poinformował, że w Europie w pierwszej połowie 2017 roku zainstalowano 6,1 GW nowych mocy w elektrowniach wiatrowych, z czego aż 4,8 GW zamontowano tylko w trzech krajach Europy. Najlepszym wynikiem mogą pochwalić się jak zwykle Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi z wynikiem 2,2 GW prawie dwukrotnie wyprzedzili Wielką Brytanię, której zainstalowana moc osiągnęła poziom 1,2 GW. Na ostatnim miejscu podium znalazła się Francja z wynikiem 492 MW.

swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Pierwsza połowa roku przyniosła również nowe moce elektrowni morskich. W osiemnastu projektach zainstalowano łącznie 1,3 GW. Na nowe aktywa przeznaczono 8,3 mld euro (5,4 mld euro na lądzie i 2,9 mld euro na morzu). Ponad połowa inwestycji w morskie elektrownie miała miejsce w Niemczech. Zdziwienie wzbudza natomiast przestój w Wielkiej Brytanii, która w pierwszym półroczu tego roku nie oddała do użytku żadnych nowych projektów.

Dyrektor ds. polityki w WindEurope, Pierre Tardieu, powiedział: „Jesteśmy optymistami w kwestii rozwoju energetyki wiatrowej w Europie. Wzrost napędzany jest przez kilka rynków. Co najmniej w dziesięciu państwach UE nie zainstalowano jeszcze żadnego megawata energii w tym roku. Niepokoi mnie nieco sytuacja w sektorze energetyki morskiej, chociaż z drugiej strony obecne realia nie będą przekładać się na zmniejszenie ilości instalacji jeszcze przez kilka kolejnych lat”.

WindEurope, dawniej Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA), jest stowarzyszeniem z siedzibą w Brukseli, promującym wykorzystywanie energii wiatrowej w Europie. Organizacja ta liczy ponad sześćset członków, którzy działają w ponad pięćdziesięciu krajach. Są wśród nich producenci energii wiatrowej, dostawcy komponentów, a także instytuty badawcze i stowarzyszenia.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.