Władze Chęcin walczą ze smogiem. Czujniki już są zamontowane

Czujniki do całodobowego monitorowania jakości powietrza już działają w Chęcinach (woj. świętokrzyskie). To kolejny krok miasta znanego ruin zamku królewskiego, w walce o czyste powietrze.

Urządzenia dają możliwość pomiaru temperatury, wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego, a także stężenia szkodliwych pyłów PM1, PM2, PM10. – Smog nie zna granic administracyjnych, a problem dotyczy całej Polski. Od 2017 roku dopłacamy mieszkańcom do wymiany starych pieców węglowych na piece nowej generacji. Poza tym, wymieniliśmy oświetlenia uliczne na energooszczędne, a także systematycznie przeprowadzamy termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Dodatkowo prowadzimy różnego rodzaju kampanie, które mają uświadamiać o szkodliwości palenia śmieci i plastików w przydomowych kotłowniach – mówi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.

Od kilku lat w Chęcinach rozbudowywana jest ponadto sieć gazociągowa. Umożliwienie mieszkańcom możliwości całodobowego monitorowania jakości powietrza jest więc już kolejnym krokiem w walce o czyste powietrze.

– To szczególnie istotne dla wszystkich tych, którzy preferują aktywny wypoczynek na powietrzu, w tym dla dzieci, które przecież podczas pobytu w przedszkolach czy szkołach często wychodzą na spacery czy lekcje wychowania fizycznego na zewnątrz. Da to także jasny obraz, w których miejscowościach należy położyć szczególny nacisk na walkę ze smogiem i uświadomi ,jak ważne jest zwracanie uwagi na to, czym palimy i w jaki sposób – dodaje burmistrz.

Wskazania z trzech zamontowanych w Chęcinach czujników można sprawdzać na platformie Airly, dostępnej tutaj. Inwestycja kosztowała niespełna 4,5 tys. zł. Inicjatywa realizowana jest w ramach akcji #OddychajPolsko.

źródło: checiny.pl