Fotowoltaika Władze w Teheranie rozwijają sektor OZE 13 grudnia 2019 Fotowoltaika Władze w Teheranie rozwijają sektor OZE 13 grudnia 2019 Przeczytaj także OZE Magazyny energii w Europie rosną zbyt wolno. 470 GWh może nie wystarczyć do 2030 roku Europejski rynek bateryjnych magazynów energii (BESS) rozwija się w rekordowym tempie i w 2025 roku przekroczył 100 GWh łącznej pojemności. Mimo to analizy wskazują, że bez zdecydowanych zmian regulacyjnych i wdrożenia wspólnego europejskiego planu rozwoju magazynów energii Unia Europejska może nie osiągnąć do 2030 roku poziomu magazynowania energii niezbędnego do zapewnienia elastyczności i bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego. OZE 100 GWh magazynów energii od NatPower i Tesli. Europa zyska infrastrukturę BESS wartą miliardy Wielkoskalowe systemy magazynowania energii (BESS) stają się krytyczną częścią europejskiej sieci przesyłowej. Partnerstwo zawarte pomiędzy deweloperem projektów energetycznych a gigantem technologicznym z branży elektromobilności pozwala osiągnąć nową skalę operacyjną w tym sektorze. Podpisana umowa zakłada budowę magazynów o pojemności 25 GWh, z perspektywą rozszerzenia do ponad 100 GWh. Pozwoli to na unowocześnienie sieci oraz ograniczenie strat wynikających z braku elastyczności zeroemisyjnych źródeł energii. Pomimo tego, że Iran jest jednym ze światowych liderów pod względem wydobycia ropy naftowej, to rozwija również swój sektor odnawialnych źródeł energii. W ciągu ostatniej dekady ich udział w miksie energetycznym znacznie wzrósł. Reklama Pod koniec listopada bieżącego roku irańskie ministerstwo energetyki kierowane przez Reza Ardakaniana opublikowało dokumenty podsumowujące zmiany, jakie w zakresie zielonej energii nastąpiły w kraju na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Znajdują się w nich informacje, że dzięki modernizacji energetyki i inwestycjom w alternatywną energetykę, odnawialne źródła energii wyprodukowały prawie 4,5 mld kW/h energii elektrycznej. Pozwoliło to znacząco zmniejszyć zużycie paliw kopalnych na potrzeby gospodarcze, w tym samej ropy o 1,25 mld metrów sześciennych. Dodatkowo uzyskano spadek zużycia wody o 968 mln litrów. Co więcej, z dokumentu wynika, że spadła również emisja gazów cieplarnianych o 3 miliony ton. Iran posiada znaczny potencjał w zakresie energetyki odnawialnej, który zamierza wykorzystać w celu dywersyfikacji źródeł energii i zmniejszenia swojego uzależnienia od paliw kopalnych. Głównym sektorem OZE rozwijanym w Iranie jest fotowoltaika, co wynika z faktu, że Iran cieszy się przeszło 300 dniami słonecznymi rocznie oraz wysokim współczynnikiem nasłonecznienia na większości swojego terytorium. Głównym partnerem Iranu w zakresie tego rodzaju energii odnawialnej na chwilę obecną są Brytyjczycy i Norwegowie. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.