Władze w Teheranie rozwijają sektor OZE

Władze w Teheranie rozwijają sektor OZE

Pomimo tego, że Iran jest jednym ze światowych liderów pod względem wydobycia ropy naftowej, to rozwija również swój sektor odnawialnych źródeł energii. W ciągu ostatniej dekady ich udział w miksie energetycznym znacznie wzrósł.

Pod koniec listopada bieżącego roku irańskie ministerstwo energetyki kierowane przez Reza Ardakaniana opublikowało dokumenty podsumowujące zmiany, jakie w zakresie zielonej energii nastąpiły w kraju na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. 

Znajdują się w nich informacje, że dzięki modernizacji energetyki i inwestycjom w alternatywną energetykę, odnawialne źródła energii wyprodukowały prawie 4,5 mld kW/h energii elektrycznej. 

Pozwoliło to znacząco zmniejszyć zużycie paliw kopalnych na potrzeby gospodarcze, w tym samej ropy o 1,25 mld metrów sześciennych. Dodatkowo uzyskano spadek zużycia wody o 968 mln litrów. Co więcej, z dokumentu wynika, że spadła również emisja gazów cieplarnianych o 3 miliony ton.

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Iran posiada znaczny potencjał w zakresie energetyki odnawialnej, który zamierza wykorzystać w celu dywersyfikacji źródeł energii i zmniejszenia swojego uzależnienia od paliw kopalnych. 

Głównym sektorem OZE rozwijanym w Iranie jest fotowoltaika, co wynika z faktu, że Iran cieszy się przeszło 300 dniami słonecznymi rocznie oraz wysokim współczynnikiem nasłonecznienia na większości swojego terytorium. Głównym partnerem Iranu w zakresie tego rodzaju energii odnawialnej na chwilę obecną są Brytyjczycy i Norwegowie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.