Włoska farma fotowoltaiczna bez subsydiów

Początkiem lipca we Włoszech uruchomiono farmę fotowoltaiczną, która będzie funkcjonować bez jakiegokolwiek wsparcia z zewnątrz. Ma ona moc 63 MWp, co oznacza, że jest jedną z większych farm PV w Europie. Energia będzie sprzedawana na wolnym rynku. Jeżeli inwestycja ta się opłaci, być może obali jeden z podstawowych argumentów przeciwników zielonej energii, mówiący o tym, iż bez wsparcia finansowego z Unii Europejskiej bądź innych źródeł inwestycje w OZE nie byłyby rentowne.

Farma została wybudowana przez Octopus Investments (OI), który będzie sprzedawać energię. W tym celu zawarto dwuletnią umowę z gwarancją ceny pomiędzy OI oraz Green Trade SA.

Energetyka odnawialna nie zawsze potrzebuje wsparcia ze strony rządu. Bardziej napędza ją popyt niż subsydia” – powiedział szef Octopus Investments Matt Setchell.

Włochy mają duże predyspozycje, by sukcesywnie zwiększać inwestycje w fotowoltaikę. Nasłonecznienie w tym kraju jest około trzydzieści procent większe niż w Polsce, w związku z tym produktywność takich instalacji także należy do wyższych.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Wielka Brytania prezentuje nowe mechanizmy dofinansowywania OZE

Następny artykuł

Narodowy Dzień Bioenergii

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,