Co wpływa na działanie instalacji słonecznej?

Energia pochodząca z promieniowania słonecznego jest ogromna. Wykorzystujemy ją za pomocą paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych. Ale czy wiesz, co wpływa na sprawne działanie instalacji solarnej?

Instalacja solarna

Instalację solarną tworzą kolektory, które pochłaniają energię cieplną z promieniowania słonecznego, oraz czujniki, zazwyczaj zbiornik wody i rury, w których przepływa nagrzany czynnik. Każda taka instalacja jest zaprojektowana w taki sposób, aby wykorzystać jak najwięcej energii z promieniowania.

Jak trafiają do nas promienie słoneczne?

Promienie słoneczne przebywają długą drogę. O ile w kosmosie nic jej nie zakłóca, tak chcąc się dostać na Ziemię, trafiają na barierę. Jest to atmosfera, która z daleka wygląda trochę jak bańka mydlana otaczająca naszą planetę. Po przejściu przez nią promieniowanie znacznie się osłabia. I tak na wyższych szerokościach geograficznych, czyli bliżej biegunów, promieniowanie jest słabsze. Musi ono przebyć dłuższą drogę w atmosferze.

Czym jest lokalna wartość nasłonecznienia?

Lokalna wartość nasłonecznienia to moc promieniowania słonecznego w danym, konkretnym miejscu na Ziemi. Zależy przede wszystkim od szerokości geograficznej. Im dalej promień słońca musi polecieć, tym dłużej bańka – atmosfera – go osłabia. Nasłonecznienie zależy też od pory dnia i od daty. Na przykład na południu Polski latem, kolektor słoneczny może pracować 9 godzin na dobę, a zimą już tylko 5.  Dzień jest krótszy, więc mniej promieni dociera do kolektora. Przy montowaniu panelu solarnego ważne jest też ustawienie go w odpowiednią stronę. Słońce powinno padać na niego jak najdłużej w ciągu całego dnia.

POBIERZ i POKOLORUJ

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Atmosfera ziemska

Kolektor słoneczny

Panel fotowoltaiczny

Szerokość geograficzna