Wschodnia Azja pod egidą Chin planuje strategiczny rozwój OZE

Odnawialne źródła energii, generacja bezemisyjna i ochrona środowiska stanowiły główne punkty omawiane podczas East Asia Summit, forum zorganizowanym przez Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej w Kunmin, administracyjnym centrum prowincji Yunnan w południowo-wschodnich Chinach.

Forum odbyło się w dniach 22-23 sierpnia 2019 roku. W ciągu dwóch dni trwania wydarzenia ponad 200 uczestników pochodzących głównie z Chin, Tajlandii i Nepalu oraz wielu innych krajów regionu Azji Wschodniej omawiało możliwe kierunki dalszego rozwoju energetyki swoich krajów oraz możliwości pogodzenia ich z koniecznością ograniczania emisji gazów cieplarnianych oraz wymogami środowiskowymi.

W ramach forum omawiano też możliwości podjęcia współpracy w zakresie rozbudowy zaplecza energetycznego regionu i infrastruktury, wdrażania nowych technologii oraz unifikacji oraz wspólnego przeprowadzania konkretnych inwestycji w OZE (m.in. mowa tu o chińskim zaangażowaniu w budowę szeregu pływających elektrowni słonecznych powstających na terytorium Tajlandii). Punktem kluczowym rozmów było jednak rozwijanie energetyki opartej o OZE.

Na zakończenie forum przedstawiciel Ministerstwa Nauki i Techniki Chińskiej Republiki Ludowej zapewnił uczestników, że Chiny będą nieustannie kontynuować wysiłki ukierunkowane na rozwój alternatywnych źródeł energii i traktują ten sektor jako swój priorytet w kontekście długofalowej strategii energetycznej. Chiny będą także wspierać wszelkie nowe inwestycje w sektor OZE, jakie będą pojawiać się w regionie Dalekiego Wschodu. Dodał, że Chiny dysponują środkami oraz technologią, dzięki której kraje zrzeszone mogą podnieść swoje bezpieczeństwo energetyczne.

Warto zaznaczyć, że organizowane przez Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej odbywa się od 1967 roku i stanowi jedno z ważniejszych wydarzeń dotyczących współpracy pomiędzy krajami wchodzącymi w skład stowarzyszenia. Od 2011 roku forum działa w rozszerzonym formacie, zabiegając o obecność przedstawicieli państw spoza regionu. Organizator forum jakim formalnie pozostaje sekretarz ASEAN z siedzibą w Dżakarcie wysyła zaproszenia do uczestnictwa m.in. również prezydentom USA oraz Rosji. Niestety w tym roku żaden z nich nie pojawił się osobiście.