Wybrano Europejskie Drzewo Roku 2018

Już od 2011 roku organizowany jest konkurs, którego celem jest wyłonienie najwspanialszego Europejskiego Drzewa Roku. Do finału tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowało się trzynaście drzew, a o zaszczytne miano rywalizowała nawet polska topola.

220-letnia topola Helena znajduje się w Helu, a jej imię zostało wybrane, aby podkreślić związek drzewa z tą nadmorską miejscowością. O popularności i sukcesie rodzimej topoli świadczy fakt, że w roku ubiegłym otrzymała ona tytuł polskiego Drzewa Roku 2017, co umożliwiło jej zakwalifikowanie się do finałowej trzynastki drzew rywalizujących o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2018.

Jest nam niezmiernie miło, że to właśnie helska Helena została okrzyknięta w Polsce Drzewem Roku 2017. Dziś reprezentuje nasz kraj w międzynarodowym plebiscycie. To dla nas ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by polska topola otrzymała ten wspaniały tytuł, jako drzewo z historią w tle. Zasługuje na to”, podkreślała Żanna B. Sępińska z Urzędu Miasta Hel w wywiadzie udzielonym serwisowi portalkomunalny.pl.

Fotowoltaika od Columbus Energy

21 marca br. ogłoszono wyniki konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2018. Ten zaszczytny tytuł otrzymuje to drzewo, którego historia jest najciekawsza. Triumfatorem bieżącej edycji konkursu okazał się portugalski dąb korkowy o imieniu Świstak, który swoją nazwę zawdzięcza koloniom ptaków zamieszkującym na jego gałęziach. Oprócz pełnienia funkcji schronienia dla ptaków, dąb Świstak może poszczycić się wspieraniem lokalnego przemysłu korkowego – w tym celu niemal 20 razy został on obdarty z kory. W internetowym głosowaniu portugalski dąb otrzymał 26 606 głosów.

Drugie miejsce w plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku zajęły hiszpańskie wiązy rosnące w Cabeza Buey, które otrzymały 22 323 głosy. Na trzecim miejscu uplasował się rosyjski dąb określany jako „Nestor Biełgorodzkich Lasów” z wynikiem 21 884 głosów.

Polska topola Helena otrzymała 10 889 głosów, co umożliwiło jej zajęcie 11. miejsca. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono także m.in. słowacką jabłoń, węgierskiego kasztanowca oraz bułgarskie sekwoje.

Foto: UNAC, źródło: Drzewo Roku