Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wybuch wulkanu na Islandii – jakie skutki przyniesie energetyce?

Wybuch wulkanu na Islandii – jakie skutki przyniesie energetyce?

Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej, udział energii wyprodukowanej w źródłach odnawialnych wynosi w islandzkim miksie energetycznym 99,99%. Spora część z niej pochodzi z elektrowni geotermalnych. Co czeka islandzką energetykę po wybuchu wulkanu?

Reklama

To czwarta erupcja wulkanu w ciągu ostatnich 3 lat

W poniedziałek, 18 grudnia, po godzinie 22 czasu lokalnego, doszło do erupcji wulkanu Fagradalsfjall. Fagradalsfjall oznacza w języku islandzkim “górę pięknej doliny”. W istocie, miejsce to, choć nadal zalane lawą, stało się dla turystów nie lada atrakcją i zachwyca ich swym widokiem. 

Wybuch miał miejsce w okolicach miasta Grindavik i pobliskiego słynnego uzdrowiska Blue Lagoon. Ok. 4 tys. mieszkańców tego terenu ewakuowano już w listopadzie. W sąsiedztwie spa znajdowało się coś jeszcze – elektrownia geotermalna Svartseng, czyli główny dostawca wody i prądu dla mieszkańców półwyspu Reykjanes. W tym kontekście warto przyjrzeć się temu, co wybuch islandzkiego wulkanu może oznaczać dla OZE w tym kraju.

Odnawialne źródła energii na Islandii

Islandia jest liderem pozyskiwania energii z OZE. Stanowi idealny przykład kraju, który umiejętnie korzysta z dóbr natury. Potencjał odnawialnych źródeł energii jest tam ogromny, a państwo doskonale go wykorzystuje.

Ponad 70% energii w kraju pochodzi z elektrowni wodnych, a prawie 30% ze źródeł geotermalnych. Możliwość tak szerokiego pozyskiwania energii geotermalnej jest możliwa dzięki wyjątkowemu położeniu wyspy – leży ona na grzbiecie śródoceanicznym, czyli terenie z podwyższoną aktywnością wulkaniczną. Przez środek kraju przechodzi granica styku dwóch płyt kontynentalnych, a na całym jego terytorium znajduje się około 600 ciepłych źródeł oraz ponad 20 gejzerów. Energia z nich pozyskiwana przeznaczana jest do zaopatrzenia kraju w ciepłą wodę oraz do ogrzewania łącznie ok. 85% domów. 

W 2017 roku pisaliśmy o planie Islandii na wykorzystanie energii cieplnej wulkanu. W tym celu wykonano głęboki na niemalże pięć kilometrów odwiert, mający pozwolić na pozyskiwanie gorącej magmy o temperaturze ponad 425 stopni Celsjusza. Energia pozyskiwana w ten sposób miała pozwolić na wygenerowanie 10 razy więcej energii niż ropa czy gaz.

Ważna elektrownia geotermalna zagrożona z powodu wybuchu wulkanu

Elektrownia Svartseng ze względu na swoje położenie znalazła się w niebezpieczeństwie. Już w listopadzie gdy ruszyły przygotowania i wdrażane zostały plany w jaki sposób zapobiec skutkom erupcji wulkanu, na temat sytuacji elektrowni wypowiadała się ministra sprawiedliwości Guðrún Hafsteinsdóttir. Poinformowała ona wówczas o budowie murów obronnych wokół terenu elektrowni, którą niedługo potem zamknięto, rozpoczynając jednocześnie realizację strategii ochronnej. Obecny wybuch wulkanu był największy w tym rejonie od lat. Czy to oznacza, że mieszkańcy półwyspu Reykjanes oraz kultowy resort turystyczny Blue Lagoon zostaną odcięci od prądu i ciepła?

Ten scenariusz jest mało prawdopodobny. Dzięki zróżnicowanej infrastrukturze energetycznej i magazynowaniu energii, Islandczycy nie muszą szczególnie obawiać się tego typu sytuacji. Przykład Islandii uczy, jak istotnym jest zadbanie o prawidłową i różnorodną infrastrukturę energetyczną w kraju.

Źródła: guidetoiceland.is, tvn24.pl, cire.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.