Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wystawa roślin, które występowały w Nowym Jorku do XIX wieku

Wystawa roślin, które występowały w Nowym Jorku do XIX wieku

Bezpośrednia działalność człowieka nie pozostaje bez znaczenia nie tylko dla zróżnicowania gatunkowego zwierząt, ale także dla szaty roślinnej w poszczególnych rejonach. W Nowym Jorku powrót do tego „co było” promuje Michael Wang. Zajął się ekspozycją roślin, które występowały na terenie Wielkiego Jabłka do XIX wieku.

BANER MOBILEB1
Reklama

kolekcja roslin ny 1

Michael Wang stworzył nietypowe aranżacje artystyczne – wybudował szklarnie, w których uprawia rośliny dawniej występujące na obszarze Nowego Yorku. Niestety z biegiem lat z różnych powodów wymarły. Niektóre z nich dekorowały amerykańską metropolię jeszcze w XIX wieku.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Kolekcja 46 gatunków wymarłych w Nowym Jorku

kolekcja roslin nowy jork 1

Oryginalna aranżacja szklarniowa z roślinami uprawianymi w szklanych pojemnikach trafiła na wystawę Lower Arts Cultural Council’s Arts Center. Cztery szklarnie ustawione zostały w szeregu, co ma imitować ulice Nowego Yorku.  We wnętrzu znajdują się zbiorniki z 46 gatunkami roślin oraz porostów.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

W projekcie uczestniczyli naukowcy z nowojorskiego ogrodu botanicznego, którzy sporządzili listę wymarłych gatunków. Jedną z kluczowych pozycji jest baptysia żółta (Baptisia tinctoria). To atrakcyjna bylina (lub podkrzew), nazywana „dzikim indygo”. Nazwa potoczna nie odnosi się do barwy kwiatów (są żółte), lecz do jej dawnego zastosowania. Z rośliny wytwarzano niebieski barwnik.

kolekcja roslin ny2

Dzięki instalacji Michaela Wanga nowojorczycy (i turyści) mogą obejrzeć rośliny, które od dawna nie występują na terenie miasta. To symboliczna ekspozycja zbudowana nie tylko w celach artystycznych, ale także edukacyjnych.

fot: LMCC

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.