Xiongan – dwumilionowe miasto, które swoją przyszłość wiąże z OZE

Xiongan powstanie w prowincji Hebei w odległości stu kilometrów na południe od Pekinu. Wielu komentatorów zwiastuje, że w ciągu kilkudziesięciu lat to miasto może zostać nową stolicą Chin. Droga do tego daleka, ponieważ Xiongan to na razie jedynie kolejny projekt chińskiego rządu. Zadaniem tego miasta będzie odciążenie przeludnionego Pekinu i przy okazji zaskakiwanie innowacyjnymi rozwiązaniami.

Na jednym ze spotkań World Economic Forum prezes chińskich sieci energetycznych Dalian Shu Yinbiao powiedział: „chcemy, aby nowe dwumilionowe supermiasto było zasilane energią odnawialną”. W mediach można znaleźć wiele informacji, jakoby projekt ten był jednym z ulubionych przedsięwzięć przewodniczącego Partii Komunistycznej Xi Jinpinga. To z kolei zwiastuje potężne pieniądze, które zostaną zainwestowane w Xiongan.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Mówi się, że terytorium, jakie będzie zajmować nowe miasto, to niemal dwa tysiące kilometrów kwadratowych, na których zamieszka około 2,5 miliona osób. Duża ilość środków pieniężnych może również pomóc w energetycznych inwestycjach, niezwykle ważnych, aby idea zielonego miasta mogła się spełnić.