Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Z Mysłowic zniknie wreszcie ekologiczna bomba

Z Mysłowic zniknie wreszcie ekologiczna bomba

Już niebawem “ekologiczna bomba” w postaci nielegalnego składowiska odpadów w Mysłowicach, wreszcie zniknie. Dzięki funduszom z NFOŚiGW miasto usunie 8 tys. ton toksycznych odpadów. 

B1
Reklama
Pion mobiPion
Reklama

Poważne zagrożenie dla mieszkańców

Określenia “bomba ekologiczna” można właściwie użyć bez cudzysłowu. 

Ten, kto to pakował, prawdopodobnie znał się trochę na chemii, ponieważ w kilku miejscach spotkaliśmy wręcz zaprogramowaną bombę. Na samej górze znajdował się bardzo ostry kwas, pod nim materiały, które są nadtlenkami organicznymi. A więc są to takie materiały, które pod wpływem zanieczyszczenia czy pod wpływem innych bodźców chemicznych, będą reagowały wytwarzając dużą temperaturę w rozmowie z Radiem Piekary wyjaśnia Marek Różycki z firmy zajmującej się wywozem.

Reklama

Stary problem

Temat wysypiska toksycznych odpadów nie jest nowy. Już od 2018 r. mieszkańcy walczą o likwidację tego miejsca. Wygląda na to, że nadszedł kres ich zmagań i będą mogli odetchnąć wreszcie z ulgą. Do końca października z mysłowickiej Brzezinki ma zniknąć aż 8 tysięcy ton śmieci. Koszt całego przedsięwzięcia wynosi blisko 90 mln zł, ale Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na pomoc środki w wysokości 44,7 mln zł.

Źródło: radiopiekary.pl, energiapress.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.