Z PKP Gdynia Główna w dalszą podróż elektrykiem

Wystartował pilotażowy projekt nowej usługi PKP. PKP Mobility to kolejna propozycja dla użytkowników współdzielonej mobilności samochodowej. Na razie skorzystają z niego pasażerowie przyjeżdżających pociągiem na stację PKP Gdynia Główna.

Kolejowy carsharing

Z wynajmu auta mogą skorzystać pasażerowie InterCity jadący nad morze z dowolnego miejsca w Polsce, jak i użytkownicy Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM), którzy przyjadą do Gdyni z pobliskiego Gdańska czy Wejherowa.

Fotowoltaika od Columbus Energy

– Aby wynająć samochód w nowej usłudze, należy skorzystać z rezerwacji połączeń kolejowych na stronie, bądź w aplikacji mobilnej serwisu bilkom.pl i tam zaznaczyć opcję “dalsza podróż z car-sharing PKP Mobility”. Następnym etapem będzie zarejestrowanie konta w aplikacji tradycyjnej usługi EasyShare, znanej ze swojej działalności w Poznaniu i Łodzi. Mając zakupiony bilet oraz mając aktywne konto i aplikację w EasyShare, otrzymamy możliwość zarezerwowania i wynajęcia samochodu w nowym systemie od PKP czytamy na stronie autonaminuty.org.

Z parkingu na parking

Do wykorzystania jest 10 w pełni elektrycznych Nissanów Leafów drugiej generacji o realnym zasięgu ok. 200 km (przy pełnej baterii). Na ten moment samochody są dostępne w opcji „round-trip”. Oznacza to, że użytkownik „pobiera” auto z parkingu pod gdyńskim dworcem i tutaj też je zwraca.

Podstawowa stawka za 60 minut wynajmu Nissana wynosi 20 zł brutto, a przy wynajmie dłuższym niż 4 godziny – 6 zł. Za dystans do 15 kilometrów opłata za kilometrówkę nie jest pobierana. Jeśli natomiast planujemy przekroczyć tę odległość koszt za kilometr kosztuje 0,20 zł. Co ciekawe, jeśli wynajem trwa dłużej, to po upływie każdej godziny użytkownik dostaje darmowy pakiet 15 kilometrów do wykorzystania w danych 60 minutach. Ta jazda się opłaca!

Obustronna odpowiedzialność

Usługa działa razem z biletem. Oznacza to, że odbiór samochodu jest powiązany z godziną przyjazdu pociągu, na który bilet został kupiony. Ewentualnie opóźnienie jest przez system automatycznie uwzględniane. Stąd też naliczanie opłat za wynajem rozpoczyna się zgodnie z faktycznym czasem dotarcia na stację. Co ważne, pasażer rezerwujący samochód deklaruje godzinę zwrotu, której też ma obowiązek dopilnować. W razie spóźnienia zostanie mu naliczona kara w wysokości 50 zł.

Światowe trendy współdzielonej komunikacji

Łączenie różnych rodzajów komunikacji to jeden z wyraźnych trendów na świecie. W Niemczech podobna usługa jest dostępna od 2020 roku. Obecnie pasażerowie mogą skorzystać z ponad 3000 samochodów na kilkuset dworcach kolejowych. PKP zapowiada, że kolejowy carsharing niebawem pojawi się na innych najbardziej popularnych dworcach w Polsce. W przeciwieństwie do niemieckich sąsiadów, na rodzimym rynku mają być dostępne wyłącznie pojazdy elektryczne.

– Zero-emisyjność usługi wynika z tego, że carsharing od PKP jest jedynie częścią większego projektu elektryfikacji transportu, efektem czego są również stacje do ładowania samochodów elektrycznych, które pojawiły się na terenie polskich stacji PKP m.in w Gdyni podsumowuje portal.

Źródło: autonaminuty.org