Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zabawa na czystym powietrzu

Zabawa na czystym powietrzu

W centrum Warszawy przy Centrum Nauki Kopernik powstał pierwszy biotechnologiczny plac zabaw AirBubble, na którym powietrze oczyszczają algi. Algi przy dobrych warunkach mają aktywnie filtrować i re-metabolizować zanieczyszczenia oraz dwutlenek węgla. 

Reklama

Algi na ratunek

Plac zabaw powstał w ramach kampanii „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej”, zainicjowanej przez markę Otrivin Oddychaj Czysto. AirBubble jest przykładem na to, że w oczyszczaniu powietrza pomocne mogą być innowacyjne rozwiązania i naturalne składniki, w tym przypadku mikroalgi. Za projekt odpowiada ecoLogicStudio, międzynarodowa agencja specjalizująca się w architekturze i biotechnologii.

AirBubble to pierwszy biotechnologiczny plac zabaw, na którym powietrze oczyszczają algi. Łączy architekturę, naukę i naturę. Instalacja składa się z 52 bioreaktorów. Każdy z nich zawiera 10 litrów żywych kultur Chlorelli. Algi te w idealnych warunkach mogą aktywnie filtrować i re-metabolizować zanieczyszczenia oraz dwutlenek węgla. Potrafią wykorzystać cząsteczki dwutlenku węgla oraz tlenków azotu jako pokarm i zwiększyć swoją biomasę. Jak wszystkie rośliny, uwalniają również tlentłumaczy doktor Marco Poletto z ecoLogicStudio.

Mikroalgi procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla i uwalniają tlen. Mogą wychwytywać energię słoneczną nawet 50 razy skuteczniej niż rośliny lądowe. Badania laboratoryjne pokazują, że AirBubble może przyczynić się do adsorpcji i ponownej metabolizacji tlenków azotu (NOx) na poziomie 97% oraz filtracji pyłów zawieszonych (PM) na poziomie 75%. Pozwoli to osiągnąć na terenie placu zabaw prawidłowy i zgodny z zaleceniami WHO Wskaźnik Jakości Powietrza (Air Quality Index).

Zdrowa zabawa

Do prawidłowego działania AirBubble potrzebne są słońce i… zabawa. W tym wyjątkowym projekcie to dzieci zaangażowane są w proces oczyszczania powietrza.

– Plac zabaw potrzebuje dwóch źródeł zasilania. Jednym jest energia słoneczna, a drugim – ruch. Zabawa dzieci stymuluje pracę bioreaktorów i bezpośrednio przyczynia się do oczyszczania powietrza – mówi Claudia Pasquero, współzałożycielka ecoLogicStudio.

Inicjatorzy kampanii podkreślają, że na problem zanieczyszczenia powietrza powinniśmy spojrzeć w skali mikro. Skupić się na miejscu, w którym mieszkamy i spędzamy czas. Stężenia pyłów są wysokie we wszystkich przestrzeniach, również na placach zabaw. Z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez SW Research dla GSK wynika, że aż trzy czwarte badanych rodziców jest zaniepokojonych jakością powietrza w miejscach, gdzie bawią się ich dzieci. Natomiast o tym, że podwórka i place zabaw są miejscami z najmniej zanieczyszczonym powietrzem, przekonana jest prawie jedna czwarta badanych. Dlatego ważnym działaniem jest podnoszenie świadomości wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dzieci.

Przypomnijmy, że zanieczyszczenie powietrza zostało określone przez WHO jako największe środowiskowe zagrożenie dla naszego zdrowia.

Źródło: informacja prasowa; fot. mslgroup.pl 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.