Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zagórz i Dydnia dołączyły do gmin wykorzystujących OZE

Zagórz i Dydnia dołączyły do gmin wykorzystujących OZE

Wykorzystywanie energetyki odnawialnej stopniowo staje się coraz bardziej rozpoznawalnym znakiem współczesności i postępu. Już nie tylko wielkie metropolie stawiają na zieloną energię, ale także mniejsze gminy i miasteczka ceniące sobie rozwój oraz ochronę środowiska naturalnego. Niebagatelne są także oszczędności i nadwyżki, kumulujące się dzięki wykorzystywaniu tego typu energii.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Grono miejscowości, które postawiły na zieloną energię, kilka dni temu powiększyło się o kolejne gminy. Umiejscowione w dolinie rzeki San gminy Zagórz oraz Dydnia 31 października br. podpisały umowę poświęconą realizacji projektu „Odnawialne źródła energii w gminie Zagórz i gminie Dydnia”.

Uroczyste sygnowanie tego dokumentu odbyło się w Urzędzie Gminy Zagórz, a wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele Samorządu Województwa Podkarpackiego, w tym Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego, parlamentarzyści, a także przedstawiciele gmin sygnujących projekt: Ernest Nowak, burmistrz gminy Zagórz oraz Jerzy F. Adamski, wójt gminy Dydnia.

Długoterminowym celem powyższego porozumienia jest poprawa stanu lokalnego środowiska naturalnego, z którego słynie Pogórze Dynowskie. Krótkoterminowym i bardziej odczuwalnym celem jest poprawa życia mieszkańców tych terenów, przede wszystkim za sprawą obniżenia kosztów energii elektrycznej oraz cieplnej.

Celem gmin jest wybudowanie i dofinansowanie różnorakich instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii. Będą to przede wszystkim kolektory słoneczne służące do ogrzewania wody, kotły spalające biomasę; zamontowane zostaną także pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne.

Powyższe działania zostaną dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego; ich udział szacowany jest na maksymalnie 85% kosztów netto całego przedsięwzięcia przy udziale wkładu własnego mieszkańców w wysokości co najmniej 15%. Całość projektu szacowana jest na ponad 2,7 mln zł, a dofinansowanie ze środków UE wyniesie ponad 2,1 mln zł.

Realizacja projektu została zaplanowana na 2018 rok.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.