Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zespół regionalny Śląsk zadba o tereny zielone w Koszęcinie

Zespół regionalny Śląsk zadba o tereny zielone w Koszęcinie

We współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaaranżuje zieleń w zabytkowym kompleksie pałacowo – parkowym w Koszęcinie.

BANER MOBILEB1
Reklama

Artyści w służbie środowisku

Wielu celebrytów aktywnie wspiera ochronę środowiska na różne sposoby. Pisaliśmy na przykład o wyjątkowym koncercie Justyny Steczkowskiej w środku lasu.

Do tego grona dołączył również Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który postanowił włączyć się w aranżację zieleni miejskiej przy swojej zabytkowej siedzibie.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Wspólna inwestycja

Z własnej kasy „Śląsk” postanowił wyłożyć na ten cel 83 tysiące złotych, resztę zapewni WFOŚiGW, czyli 325,7 tysięcy złotych. Mówimy tutaj o bardzo dużej przestrzeni, bo o ponad 12 hektarach. Stąd tak duże koszta. Parkowa zieleń była już wprawdzie rewitalizowana w 2014, ale należy ją odpowiednio zakonserwować, odnowić i odświeżyć. Warto – jest to bowiem największy w Polsce neoklasycystyczny zespół pałacowo-parkowy, wpisany do rejestru zabytków.

Bardzo się cieszymy, że wraz z pozyskaniem wsparcia ze strony WFOŚiGW będziemy mogli zadbać o park na najwyższym poziomie. – powiedział dyrektor zespołu Zbigniew Cierniak.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Cel działań

Przede wszystkim należy zapewnić odpowiednią pielęgnację drzewom i zaaranżować przestrzeń tak, aby mogły wzrastać. Wszystko to z zachowaniem kompozycji parku w stylu angielskim, czyli jak najbardziej naturalnie, bez wyraźnie widocznej ingerencji człowieka.

Skalę działań pokazują liczby. Cięcia dokonane zostaną na 522 drzewach i 572 pniach, usunięte zostaną suche i uszkodzone pędy. Całkowicie wycięte będą 74 martwe drzewa, a w zamian nasadzone 98 sztuk. 

Łącznie ogród odwiedza 150 tysięcy osób rocznie.

Zapewniamy, że środki zostaną wykorzystane przez zespół z sercem i najwyższą troską o materialne dziedzictwo kulturowe, które mamy pod swoją kuratelą. Jestem przekonany, że zaplanowane do końca tego roku prace przyniosą taki efekt, że warto będzie przyjechać do siedziby zespołu specjalnie, by to zobaczyćzadeklarował Cierniak.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.