Zieleń w samym sercu stolicy, czyli ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Ogród znajdujący się na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW) już od kilkunastu lat jest jedną z najciekawszych atrakcji stolicy. O właściwym zagospodarowaniu powierzchni dachu biblioteki oraz bieżących działaniach odbywających się na jego terenie opowiedziały Barbara Siedlicka oraz Beata Feliszewska z BUW.

Ogród został podzielony na ogrody kolorowe, które są kolorowe przez cały sezon – jest ogród żółty, niebieski, różowy i srebrny – rośliny albo kwitną na żółto, albo mają żółte liście (…). Ten pomysł się rzeczywiście sprawdza i najpiękniejszy miesiąc do zwiedzania ogrodu to jest maj, ale i w lecie też jest ładnie, bo kwitną pięciorniki. Cały dach ma hektar – jest tu pół hektara zieleni, urządzenia techniczne to jest następne pół hektara, ale jest co zwiedzać i oglądać. I najpiękniejsze widoki Warszawy, szczególnie Stare Miasto czy druga strona Wisły są [widoczne] z tego ogrodu”, podkreśliła Barbara Siedlicka, specjalistka do spraw zieleni Uniwersytetu Warszawskiego.

Zielony ogród znajdujący się na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie został oficjalnie otwarty 12 czerwca 2002 r. Zaprojektowała go Irena Bajerska, architekt krajobrazu. Cały ogród złożony jest z dwóch części. Górna ma powierzchnię 2 tys. m2, natomiast dolna – 15 tys. m2. Do jego najważniejszych atrakcji należą fontanna, staw oraz wykonane z granitu rzeźby autorstwa Ryszarda Stryjeckiego, które pochodzą z cyklu „Szkic sytuacyjny” i nawiązują do motywów kosmologicznych.

Ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej są miejscem bardzo popularnym również jako przestrzeń dla artystów, dla organizatorów różnych wydarzeń kulturalnych (…). Na przestrzeni już kilkunastu lat (…) odbywały się tutaj wydarzenia zarówno cykliczne, jak i jednorazowe: wystawy rzeźb m.in. artystów związanych z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, wydarzenia muzyczne, koncerty, gościliśmy nawet wydarzenie operowe, działania performatywne. Obserwujemy, że to zainteresowanie się nie zmniejsza, wręcz odwrotnie (…)”, powiedziała Beata Feliszewska, kustosz w Oddziale Promocji, Wystaw i Współpracy BUW.

Zielony ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego jest ogólnodostępny. Mogą do niego wejść nie tylko studenci i pracownicy naukowi, ale również osoby niezwiązane z tą uczelnią.