Zielona strona polskich uzdrowisk

10 polskich uzdrowisk znalazło się w finale V edycji konkursu EKO Hestia SPA. To placówki, które mogą pochwalić się ciekawymi inicjatywami i inwestycjami związanymi z ochroną środowiska i edukacją ekologiczna. Zwycięzcę poznamy w listopadzie.

Znamy finalistów

Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przedstawienie systematycznych i kompleksowych działań na rzecz ochrony środowiska zrealizowanych przez uzdrowisko w ciągu ostatnich 5 lat. W finale znalazło się 10 miejscowości z 6 województw: Świnoujście, Bystrzyca Kłodzka i Duszniki-Zdrój, Rabka-Zdrój, Muszyna i Piwniczna-Zdrój, Dębica i Iwonicz-Zdrój, Solec-Zdrój oraz Augustów. Wszyscy finaliści otrzymają bezpłatne ubezpieczenia od szkód środowiskowych. Natomiast na laureata czeka nagroda główna w wysokości 100 tys. zł z przeznaczeniem na realizację projektów związanych z ochroną środowiska.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dekalog dobrych praktyk

Ten rok okazał się szczególnie trudny dla uzdrowisk z powodu pandemii COVID-19. Na szczęście przy wsparciu Grupy ERGO Hestia udało się utrzymać konkurs.

Co roku polskie uzdrowiska mogą się pochwalić najciekawszymi pomysłami i nowatorskimi rozwiązaniami proekologicznymi. Pięć dotychczasowych edycji pozwoliło nam wspólnie z pomysłodawcą i fundatorem nagrody stworzyć uniwersalny katalog dobrych praktyk, godnych naśladowania przez wszystkie samorządy, którym bliska jest idea zrównoważonego rozwojumówi dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

Wybór zwycięzcy

W skład komisji konkursowej wchodzą eksperci oraz przedstawiciele organizatorów konkursu. W ocenie jury weźmie pod uwagę następujące czynniki: kompleksowość i systematyczność działań poszczególnych uzdrowisk, ich bezpośredni i pośredni wpływ na ochronę środowiska, działania edukacyjne i informacyjne, skierowane do lokalnej społeczności w zakresie ekologii, procentowy udział środków przeznaczanych na te cele w ostatnich 5 latach budżetowych oraz innowacyjność działań. 

Polskie miejscowości uzdrowiskowe podejmują coraz więcej działań na rzecz ochrony środowiska. Budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków, instalacje solarne i fotowoltaiczne, czy całkowite zelektryfikowanie transportu miejskiego to tylko przykłady inicjatyw, które zostały przez nie zrealizowane w ciągu ostatnich lat. Z roku na rok tego typu rozwiązań jest coraz więcej. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać uzdrowiska w rozwoju ich proekologicznych inwestycji, nie tylko finansowo, ale też zapewniając odpowiednią ochronę ubezpieczeniową na wypadek szkód środowiskowych komentuje Mario Zamarripa, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju ERGO Hestia.

W planach jest również opracowanie i publikacja ogólnodostępnego przewodnika po polskich eko-uzdrowiskach, który będzie podsumowaniem wszystkich dotychczasowych edycji konkursu.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie SGU RP.

Źródło: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP, PAP; Fot. UM Rabka-Zdrój