Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zielone parafie. Arcybiskup zachęca do troski o środowisko

Ekologia

Zielone parafie. Arcybiskup zachęca do troski o środowisko

Archidiecezja łódzka wzięła sobie do serca słowa papieża Franciszka. Arcybiskup Grzegorz Ryś również przejął się klimatycznym losem naszej planety i zaczął zachęcać kolejne parafie do oszczędzania energii, wymiany starych pieców i segregacji śmieci. Które diecezje dały się przekonać?

Reklama

Zielone parafie

Program „Zielone parafie” jest próbą odpowiedzi chrześcijan na apel papieża Franciszka. Organizatorzy akcji podkreślają, że ich idea zakłada konkretne zadania, a także wsparcie merytoryczne i finansowe przy ich realizacji. Wśród inicjatyw organizatorów znalazły się między innymi:

  • umieszczenie pojemników do sortowania śmieci oraz na odpady specjalne na terenie parafii,
  • instalacja zbiornika na deszczówkę,
  • wymiana żarówek w pomieszczeniach na energooszczędne,
  • wspieranie podróży rowerem poprzez m.in. zamontowanie stojaka na rowery,
  • instalacja urządzeń monitorujących stan powietrza na terenie parafii,
  • inwestycja w odnawialne źródła energii,
  • budowa oczka wodnego,
  • założenie przykościelnego ogrodu lub pasieki.

Księża zachęcają także do poszerzenia postu o dodatkowy dzień – środę. 

Apele trafią do każdej parafii

Listy zachęcające do przystąpienia do programu „Zielonych parafii” trafiły do każdej kurii.

Każdy z nas bez wyjątku powinien dbać o środowisko naturalne – stwierdził ks. Piotr Turek, proboszcz parafii św. Anny w Łodzi w rozmowie z TVN. Jak najbardziej chronić, zabezpieczać. Dzisiaj już nie ma żadnego odwrotu. 

Program cieszy się szczególnym zainteresowaniem w archidiecezji łódzkiej. 

Zapraszamy, prosimy naszych parafian, ale także księży proboszczów, aby korzystali z ekologii, wykorzystywali ją w swojej codzienności, ale także do tego zachęcali swoich parafian – powiedział ks. Paweł Kłys.

Z kolei w Warszawie na Bemowie ksiądz postanowił zamontować miernik jakości powietrza.

Widząc, co się dzieje wokół, wydaje mi się, że nie sposób po prostu przejść obok tego obojętnie – komentuje ks. Grzegorz Mazur, wikary parafii rzymskokatolickiej Bogurodzicy Maryi w Warszawie. 

Fotowoltaiczny krzyż

W grudniu 2019 roku głośno było o parafii w Pleszewie. Na kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej zamontowano panele fotowoltaiczne tworzące potężnych rozmiarów krzyż. Za dnia konstrukcja wytwarza czystą energię elektryczną dla budynku, natomiast o zmroku zostaje dzięki niej podświetlona. 

Damian Cieslak
Fot. Damian Cieślak

Okazuje się, że proboszcz, ks. Krzysztof Guziałek, zainspirował się encykliką papieża Franciszka o nazwie “Laudato si”, zwanej „zieloną encykliką”. Początkowo panele miały znaleźć się na dachu, jednak jego nachylenie nie sprzyjało instalacji. Właśnie dlatego firma fotowoltaiczna zasugerowała, aby instalację umieścić w kształcie krzyża na najbardziej nasłonecznionej ścianie budynku.

Przykład idzie z góry

Wielokrotnie pisaliśmy o apelach papieża Franciszka odnośnie środowiska naturalnego.

Głowa Kościoła katolickiego nawoływała do zmiany codziennych nawyków, odejścia od kultury marnotrawstwa i poszanowania zasobów natury. Duchowny zwracał się także do polityków i wielkich koncernów, których wpływ na kształtowanie się klimatu jest realny. Stwierdził, że konieczna jest transformacja energetyczna świata oraz prowadzenie biznesu bez wyrządzania szkody naturze. 

papiez 1
Fot. Jeon Han

Jak widać, słowa Papieża spotkały się z pozytywnym odzewem – przynajmniej ze strony niektórych duchownych. 

Mamy nadzieję, że grono zielonych parafii cały czas będzie się powiększać! 

Źródło: Fakty TVN, magazynbiomasa.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.