1 miesiąc dopłat do elektromobilności – 249 gotowych wniosków

1 miesiąc dopłat do elektromobilności – 249 gotowych wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił pierwsze wyniki programów dofinansowania do zakupów pojazdów elektrycznych. Z planowanej puli 147,5 mln zł rozdysponowano już ponad 5,843 mln złotych dotacji. Do 24 lipca złożono 249 wniosków.

Podcast

Zielony samochód – 206 wniosków

Do programu o dofinansowanie zakupu auta elektrycznego na własny użytek w ramach programu “Zielony samochód” złożono 206 wniosków na łączne wsparcie w wysokości 3 549 626 złotych. 

Fundusz podkreśla, że w piątek (24 lipca) dodatkowe 140 wniosków miało status aktywnych formularzy roboczych – to znaczy, że jeszcze były w trakcie wypełnienia. 

W ramach tego programu przewidziano 37,5 mln złotych do rozdysponowania. Pod uwagę brane są koszty poniesione po 1 maja br. Wnioskujący może otrzymać maksymalnie do 18 750 zł. Zakupiony samochód jednak nie powinien kosztować powyżej 125 tys. złotych. 

eVAN – 43 wnioski, ale aż 150 w przygotowaniu

Do programu “eVAN” – na wsparcie zakupu elektrycznych samochodów dostawczych przez przedsiębiorców, złożono 43 wnioski. Łączna kwota dofinansowania wyniosła 2 293 507 zł. Jednak w tym przypadku aktywnych formularzy w miniony piątek było ponad 150. 

Dzięki programowi “eVAN” można otrzymać do 70 tysięcy złotych na zakup elektrycznego dostawczaka kategorii N1. Wysokość dopłaty może stanowić maksymalnie 30 procent kosztów kwalifikowanych w przypadku zakupu/leasingu oraz dodatkowe 50 proc. kosztów, lecz nie więcej niż 5 tys. zł za nabycie punktu ładowania o mocy do 22 kW. Do rozdysponowania przewidziano 70 mln zł.

“Koliber” dla elektrotaksówek

Trzeci program adresowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw, które chciały zakupić pojazdy z przeznaczeniem na przewóz osób w transporcie drogowym. Pula dotacji wynosi w tym przypadku 40 mln złotych. Beneficjent programu może liczyć na maksymalnie 25 tys. zł dotacji, przy maksymalnych kosztach kwalifikowanych w wysokości 150 tys. złotych. W tym wariancie możliwe też jest otrzymanie pożyczki. 

W tym przypadku, choć do piątku NFOŚiGW nie otrzymał żadnych gotowych wniosków, to w przygotowaniu było ich 20. 

Na jeden samochód w kategorii M1 (zakup lub leasing) przypada jeden punkt ładowania domowego, typu wall box. Zarówno w “Kolibrze” jak i “eVAN-ie” do kosztów kwalifikowanych zaliczają się te poniesione po 1 stycznia br. 

I nabór we wszystkich programach przewidziano do 31 lipca – jak podaje PAP – albo do wyczerpania środków.

PAP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.