Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak przebiega rozwój elektromobilności w Polsce?

Jak przebiega rozwój elektromobilności w Polsce?

Na polskich drogach stopniowo wzrasta ilość samochodów elektrycznych oraz stacji ładowania. W 2018 r. po polskich drogach poruszało się 4 134 „elektryków”. W pierwszym kwartale minionego roku zarejestrowano 486 takich pojazdów, podczas gdy w analogicznym okresie roku bieżącego zarejestrowano aż 853 samochody elektryczne, czyli niemal o połowę więcej. Pod koniec minionego roku stacji ładowania pojazdów elektrycznych było w Polsce ponad 646.

Reklama

Uruchomiony niedawno licznik elektromobilności, będący wspólną inicjatywą Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, pokazuje, jak zwiększa się zainteresowanie elektrycznymi pojazdami.

W polskich miastach coraz dynamiczniej rozwija się również usługa wypożyczania pojazdów na minuty, zwłaszcza tych z flotą „elektryków”. W samej Warszawie w ramach uruchomienia usługi carsharingu InnogyInnogy go! pojawi się dodatkowych 500 samochodów elektrycznych: będzie to 470 egzemplarzy BMW i3 oraz 30 sportowych BMW i3s.

Zainteresowanie elektromobilnością widać także w rodzimych placówkach państwowych: urzędnicy kilku miast, takich jak Wrocław czy Szczecin coraz chętniej wzbogacają swoją flotę o pojazdy elektryczne. Warto również podkreślić, że w minionym roku Kielce otrzymały certyfikat „Miasta przyjaznego elektromobilności”, wyróżnienie to zostało przyznane przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.

– Niemniej jednak w Polsce wciąż istnieją białe plamy, np. na zachodnim Pomorzu, gdzie wciąż tych ładowarek nie ma zbyt wiele. My natomiast mamy ogromną nadzieję, że w najbliższych kilku latach rządzący przyczynią się do tego, aby inwestycje w infrastrukturę elektromobilności stały się naprawdę realne i jeszcze bardziej widoczne – wyraziła nadzieję Joanna Maraszek, redaktorka portalu Świat OZE.

Trend postulujący odejście od nieekologicznych pojazdów oraz rozwój elektromobilności widać niemal w każdym kraju. Dostrzegła go również popkultura: w najnowszy filmie poświęconym przygodom Jamesa Bonda agent Jej Królewskiej Mości będzie przemieszczał się w pełni elektrycznym Rapidem E, zaprojektowanym przez grupę Aston Martin.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.