Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Segregacja śmieci

segregowanie śmieci

Segregacja śmieci

Bądź bohaterem środowiska – dowiedz się, jak prawidłowo dzielić śmieci i dlaczego to takie ważne.

Segregowanie śmieci jest bardzo ważne, bo wiele z nich może być wykorzystane powtórnie. Nazywamy to recyklingiem. Odpady jednak bardzo się od siebie różnią. Do jednego pojemnika wrzucimy papier, a do innego szkło. Kiedy dzielimy nasze odpady na grupy, pozwalamy je wykorzystać ponownie.

Reklama

Od 01 lipca 2017 zmienią się zasady segregowania i dobrze je poznać już teraz.

Będziemy mieć pięć pojemników, które różnić się będą kolorami. Już w domu warto podzielić kosze na odpadki kolorami, żeby łatwiej je było dzielić bez pomyłek.

Do niebieskiego pojemnika wrzucisz wszystko co papierowe: makulaturę, książki, zeszyty, drukowane kartki, tekturę i papierowe torebki. Pamiętaj jednak, że wszystko co jest zabrudzone, na przykład jedzeniem, nie nadaje się do tego zbiornika. Zużyte chusteczki i kartony pokryte folią, na przykład takie po mleku czy soku, także nie mogą tutaj trafić.

Pojemnik zielony to szkło. Słoiki i butelki muszą być pozbawione zakrętek i umyte. Nie wrzucamy tu jednak żarówek, szyb, ekranów, luster ani zniczy z woskiem. One nie nadają się przetworzenia.

Pojemnik żółty przeznaczony jest na plastik i metale. Możemy wrzucić tu plastikowe butelki – oczywiście zgniecione, nakrętki, metalowe puszki, opakowania po środkach czystości, wszelkie folie i reklamówki, folie aluminiową, plastikowe zabawki, złom i styropian.

Brązowy kolor pojemnika oznacza miejsce na odpady poddawane biodegradacji, czyli takie, które same mogą się w krótkim czasie rozłożyć. Do nich należą resztki jedzenia, trawa, liście czy kwiaty. Nie wolno tam jednak wrzucać ziemi, kości ani impregnowanego drewna i płyt wiórowych.

Istnieje jeszcze pojemnik na odpady zmieszane. Wszystko to, co nie nadaje się do żadnej kategorii segregacji, wrzucamy do tego pojemnika. Pamiętaj, że wszelkie baterie i zużyte przedmioty elektroniczne nie nadają się do wyrzucania do zwykłych śmieci. Należy je oddać do specjalnego punktu, który często znajduje w markecie albo centrum handlowym. Po duże sprzęty, jak na przykład lodówkę, trzeba wezwać specjalną firmę.

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Biodegradacja

Elektrośmieci

Impregnowane drewno

Makulatura

Recykling

Segregacja odpadów

https://swiatoze.pl/zlom/

 

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.