Podczas sesji Rady Miasta gdańskie władze przyjęły uchwałę, która zezwala mieszkańcom na zakładanie własnych, przydomowych pasiek. Ule mogą być ustawiane na działkach lub dachach.
Podobne uchwały obowiązują już w innych polskich miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi.
Gdzie można postawić pasiekę?
W Gdańsku pasieki i pojedyncze ule można ustawiać na terenach Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych, a także na terenach prywatnych. Mogą to być zarówno przydomowe ogródki, działki oraz dachy budynków.
Jakie warunki trzeba spełnić?
Podobnie jak w innych miastach, w Gdańsku również obowiązuje zasada 10 m odległości. Musi zostać ona zachowana zarówno w odniesieniu do granicy działki, jak i okien. Po uzyskaniu zgody sąsiadów będzie można zmniejszyć ten dystans. W takim wypadku niezbędne jest jednak ustawienie przegrody o wysokości 2 m wzdłuż granicy pasieki. Dodatkowo, cały jej teren musi zostać odgrodzony, w ramach zabezpieczenia przed osobami postronnymi.
Gdańsk dba o bioróżnorodność
Pszczoła miodna jako gatunek udomowiony, łatwo adaptuje się do warunków miejskich. Te pożyteczne owady przez naukowców z całego świata zostały okrzyknięte najważniejszymi istotami na ziemi. Nie bez powodu – zapylane przez nie rośliny stanowią ponad 1/3 naszej codziennej diety! Ponadto, wprowadzanie rodzin pszczelich w połączeniu z nasadzeniami łąk kwietnych – przede wszystkim w miastach – umożliwia rozwój zróżnicowanej gatunkowo roślinności.
Źródło: whitemad.pl
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.