Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Mieszkańcy Gdańska mogą stawiać własne ule

Mieszkańcy Gdańska mogą stawiać własne ule

Podczas sesji Rady Miasta gdańskie władze przyjęły uchwałę, która zezwala mieszkańcom na zakładanie własnych, przydomowych pasiek. Ule mogą być ustawiane na działkach lub dachach.

B1
Reklama
Pion mobiPion
Reklama

Podobne uchwały obowiązują już w innych polskich miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi.

Gdzie można postawić pasiekę?

 W Gdańsku pasieki i pojedyncze ule można ustawiać na terenach Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych, a także na terenach prywatnych. Mogą to być zarówno przydomowe ogródki, działki oraz dachy budynków.

Reklama

Jakie warunki trzeba spełnić?

Podobnie jak w innych miastach, w Gdańsku również obowiązuje zasada 10 m odległości. Musi zostać ona zachowana zarówno w odniesieniu do granicy działki, jak i okien. Po uzyskaniu zgody sąsiadów będzie można zmniejszyć ten dystans. W takim wypadku niezbędne jest jednak ustawienie przegrody o wysokości 2 m wzdłuż granicy pasieki. Dodatkowo, cały jej teren musi zostać odgrodzony, w ramach zabezpieczenia przed osobami postronnymi.

Gdańsk dba o bioróżnorodność

Pszczoła miodna jako gatunek udomowiony, łatwo adaptuje się do warunków miejskich. Te pożyteczne owady przez naukowców z całego świata zostały okrzyknięte najważniejszymi istotami na ziemi. Nie bez powodu – zapylane przez nie rośliny stanowią ponad 1/3 naszej codziennej diety! Ponadto, wprowadzanie rodzin pszczelich w połączeniu z nasadzeniami łąk kwietnych – przede wszystkim w miastach – umożliwia rozwój zróżnicowanej gatunkowo roślinności.

Źródło: whitemad.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.