Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Agrofotowoltaika w Polsce: czy rolnictwo i OZE to dobre połączenie?

Agrofotowoltaika w Polsce: czy rolnictwo i OZE to dobre połączenie?

Dynamikę rozwoju PV może spowolnić brak miejsca pod budowę farm. Rozwiązaniem może być agrofotowoltaika. Tzw. agro-PV montowane są w taki sposób, aby na danym terenie możliwa była dalsza uprawa rolna. Czy panele PV na stałe zagoszczą na polskich polach uprawnych?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Czym jest agrofotowoltaika?

Agrofotowoltaika polega na jednoczesnym wykorzystaniu gruntów zarówno do celów rolniczych, jak i do produkcji energii ze słońca. Jak to wygląda w praktyce?

Panele fotowoltaiczne są ulokowane na specjalnych konstrukcjach nad uprawami. Stanowią zatem zadaszenie, które chroni rośliny przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi m.in. wiatrem, deszczem, gradem czy upałami. Oprócz tego agrofotowoltaika produkuje również dużo zielonej energii.

Agrofotowoltaika w Polsce

Agrofotowoltaika rozwija się dynamicznie w Europie. A jak na tym tle plasuje się Polska?

Rolnictwo w naszym kraju jest ważnym sektorem gospodarki. Według danych GUS w Polsce w 2021 roku aż 47 % % (14 637 tys. ha) było wykorzystywanych do celów uprawnych. Polscy rolnicy podobnie jak swoi odpowiednicy z innych krajów mierzą się od lat z występowaniem ekestremalnych zjawisk pogodowych. To jak i coraz wyższe rachunki za prąd sprawiają, że agrofotowoltaika w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

– Z badań Instytutu Energetyki Odnawialnej dla najnowszego Raportu o polskim rynku PV wynika że 47% firm EPC myśli o rozwinięciu działalność w obszarze systemów nadążnych oraz agrofotowoltaik. Tu nie ma przypadku. Jest za to możliwość oszczędności lub zarobku na produkcji energii elektrycznej. Duże areały dają duże możliwości, jeśli chodzi o fotowoltaikę. Stabilny dostęp do energii w rozsądnych cenach przekłada się później na akceptowalne dla konsumentów ceny żywności. W przypadku sektora rolniczego atrakcyjne są m.in. wolnostojące instalacje pionowe, które mogą jednocześnie stanowić ogrodzenia terenu uprawy lub np. miejsca wypasu zwierząt mówi Piotr Markowski z CORAB S.A.

Agrofotowoltaika przyczynia się do zrównoważonego rozwoju oraz ochrony i poprawy bioróżnorodności i ekosystemu. Warto dodać, że wg badań amerykańskiego Oregon State University, prowadzenie upraw pod panelami słonecznymi pomaga obniżyć ich temperaturę, zwiększając wydajność nawet o 10 %. To szczególnie istotne w przypadku braku regularnych opadów.

Największa farma agrofotowoltaiczna w Europie

W Europie najmocniej na agrofotowoltaikę stawia Holandia. W czerwcu br. poinformowano nawet, że w Meierijstad w pierwszym kwartale 2024 roku ma zostać ukończona budowa największej tego typu farmy na Starym Kontynecie. Co o niej wiemy?

Za jej budowę odpowiada firma BayWa r.e. i zależna od niej spółka GroenLeven. Agrofotowoltaika zawita na teren gospodarstwa rolnego Maartena van Hoofa. Ponad 24 tys. paneli PV stanie nad uprawą malin. Osiągną one moc 8,7 MWp. Instalacja będzie w stanie produkować energię elektryczną w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ponad 2,8 tys. domów.

Źródło: agronews.com.pl, oze.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.