Amazon rezygnuje z zaangażowania w rozwój OZE?

Amazon rezygnuje z realizacji swojego zobowiązania do przejścia w pełni na energetykę odnawialną. Korzysta z usług dostawcy energii wykorzystującego OZE w zaledwie 5% produkcji – wynika z raportu sporządzonego przez Greenpeace. Firma odpiera zarzuty twierdząc, że raport jest nierzetelny.

Z raportu Greenpeace wynika, że działające w Północnej Wirginii centra danych Amazona, wykonujące operacje przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu, zużywają ogromne ilości energii, stanowiąc zagrożenie dla środowiska i przyczyniając się do globalnego ocieplenia. Dzieje się tak dlatego, że korzystają one z dostaw energii od Dominion Energy, a dostawca ten, zdaniem autorów raportu, wykorzystuje OZE w zaledwie 5%.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Tymczasem ogromne firmy technologiczne, takie jak Facebook, Apple, Microsoft i Google, zobowiązały się zasilać swoją infrastrukturę cyfrową za pomocą 100% energii odnawialnej, co zmusiło przedsiębiorstwa użyteczności publicznej w innych stanach, takich jak Utah i Nevada, do dywersyfikacji portfeli energetycznych. W Północnej Wirginii taki trend nie jest jednak według Greenpeace dostrzegalny. – Ogromna liczba światowych centrów danych znajduje się w naszym obszarze usług i naszym obowiązkiem jest nie tylko zapewnić im niezawodną energię, ale także pomóc im w realizacji celów związanych z odnawialnymi źródłami energii – ripostuje Keith Windle wiceprezes ds. rozwoju w Dominion Energy. Władze przedsiębiorstwa twierdzą, że do 2025 r. około 15% energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. To znaczny wzrost, ale wciąż znacznie odbiegający od notowanego w stanach takich, jak Nevada i Iowa, w których również mieszczą się centra danych.

Wydaje się, że od 2017 r. Amazon Web Services wycofuje się ze zobowiązania do przejścia w 100% na OZE, zwiększając swoją masową działalność w Wirginii o 59%, bez włączania żadnych dodatkowych źródeł energii odnawialnej” – dowiadujemy się z raportu. Amazon skrytykował raport jako niedokładny i stwierdził, że jego zaangażowanie w czystą energię jest niezmienne. „Greenpeace zdecydował się zgłosić niedokładne dane na temat zużycia energii przez AWS. Amazon jest głównym inwestorem w projekty słoneczne w Wirginii. Inwestycje te obejmują sześć elektrowni słonecznych, z których pięć uruchomiono pod koniec 2017 r.” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez rzecznika Amazona.

źródło: washingtonpost.com