Angielski rząd stawia na promocję aktywnych form przemieszczania się

Ruch to zdrowie. A dodatkowo rezygnacja z samochodu i wybór roweru jako środka komunikacji przynosi korzyść dla środowiska naturalnego. W wielkiej Brytanii powstanie rządowa agencja wspierająca infrastrukturę pieszą i rowerową.

Promocja zdrowego stylu życia

Obecnie tylko ok. 2% Brytyjczyków przemieszcza się rowerem. A z danych wynika, że wielu mieszkańców Wysp ma duże problemy z otyłością – aż 63%. Między innymi dlatego nie tak dawno ruszyła rządowa kampania dotycząca walki z nadwagą. Jedną z jej inicjatyw jest wypisywanie recept na jazdę rowerem osobom o słabej kondycji. Co więcej, ci którzy zdecydują się na aktywność fizyczną mogą postarać się o bon o wartości 50 funtów przeznaczony na naprawę rowerów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wsparcie pieszych i rowerzystów

Kolejny krok w ramach wspierania zdrowego stylu życia to rządowa agencja Active Travel England. Jej zadaniem będzie promocja aktywnych form przemieszczania się oraz rozwój infrastruktury pieszo-rowerowej. Zmiany w infrastrukturze mają na celu przede wszystkim podniesienie bezpieczeństwa. Budżet przeznaczony na ten projekt na najbliższe pięć lat wynosi 5 mld funtów.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Autorom pomysłu zależy również na ustaleniu nowych standardów budowy dróg. Udzielenie dotacji samorządom uzależniają oni właśnie od tego, czy uwzględnią oni nowe wytyczne. Chodzi m.in. o bariery zapewniające bezpieczeństwo na trasach tranzytowych czy brak przeszkód w płynnej jeździe. Jednym z celów nowopowstałej agencji jest stworzenie co najmniej 12 nowych stref o małym ruchu samochodów.

Ważnym elementem wsparcia pieszych i rowerzystów mają być też zmiany w kodeksie drogowym. Do tego zostanie prawdopodobnie wprowadzony zapis o “hierarchii użytkowników dróg”. Zostanie w nim zawarty przepis mówiący, że im większy i bardziej niebezpieczny jest pojazd, który ktoś prowadzi, tym jego odpowiedzialność jest większa. A zatem największa spoczywa na kierowcach ciężarówek i busów czytamy w portalu smoglab.pl.

Źródło: smoglab.pl