Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Australia Południowa zasilana w 100% z OZE. Pierwszy region świata bez udziału paliw kopalnych

Australia Południowa zasilana w 100% z OZE. Pierwszy region świata bez udziału paliw kopalnych

Wkrótce Australia Południowa może być pierwszym regionem na świecie zasilanym w 100% z OZE. Światowy lider wykorzystania odnawialnej energii planuje w najbliższych latach wykluczyć całkowicie paliwa kopalne ze swojej sieci. Jak to możliwe?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Australia Południowa zasilana w 100% z OZE 

W ciągu kilku następnych lat system energetyczny Australii Południowej może być w 100% zasilany odnawialnymi źródłami energii – zapowiada Australian Energy Market Operator (AEMO), czyli krajowy zarządca energii. 

Infografika blog 10

Australia Południowa już teraz generuje większą część swojej energii przy udziale OZE. Ostatnia elektrownia węglowa w tym regionie została zamknięta w 2016 roku, a obecnie wiodącym źródłem energii jest wiatr. Duże farmy wiatrowe zapewniają aż 41% zapotrzebowania energetycznego. W 2021 roku Australia Południowa zaspokoiła 100% swojego zapotrzebowania operacyjnego ze źródeł odnawialnych przez 180 dni (49%). Czasem bywa tak, że OZE produkują więcej energii niż potrzeba… 

Wiatraki pokryły aż 146% zapotrzebowania na energię 

Zaledwie kilka dni temu w godzinach porannych wiatraki w Australii Południowej wykręciły rekord, generując aż 146% stanowego zapotrzebowania energetycznego. Dzięki temu OZE zapewniły prawie 63% energii w całej sieci. 

Nadwyżki energii zostały wysłane do sąsiedniego stanu Wiktoria oraz zmagazynowane w dużych, krajowych magazynach energii. Australia Południowa posiada największy system bateryjny na świecie. Jednym z jego elementów jest ogromny magazyn energii zbudowany przez Teslę o mocy 150 MW i pojemności ponad 190 MWh. 

Australia Południowa wyłącza paliwa kopalne 

Pomimo niemal niezawodnego udziału odnawialnych źródeł energii, Australia Południowa musiała utrzymać w sieci generatory opalane w sposób konwencjonalny na wypadek awarii. Głównym, nieodnawialnym źródłem energii w tym regionie jest gaz ziemny. 

Od zeszłego roku AEMO sukcesywnie zmniejsza ilość generatorów synchronicznych, zamieniając je na takie, które nie wymagają spalania paliw kopalnych. Aktualnie krajowy zarządca sieci energetycznej planuje ograniczyć liczbę generatorów synchronicznych do jednego. Dzięki temu udział paliw kopalnych w produkcji energii może spaść z obecnych 5% do zaledwie 2%. 

Szacuje się, że do 2026 roku kraj będzie mógł wyłączyć wszystkie generatory synchroniczne, stając się pierwszym regionem na świecie z siecią elektryczną zasilaną w 100% przez odnawialne źródła energii

Wzór dla całego świata

W ciągu zaledwie 15 lat Południowa Australia zwiększyła udział OZE w produkcji energii z 1% do 60% w skali roku. Wszystko, dzięki trzem kluczowym technologiom – energii wiatrowej, fotowoltaice oraz magazynom energii. 

Do stanowej sieci energetycznej podłączone są 22 farmy wiatrowej, a kolejne są w trakcie budowy. W produkcję czystej energii są także włączeni mieszkańcy – w australijskim stanie więcej niż 1 na 3 domy ma zainstalowane panele słoneczne. A wyprodukowana energia zbierana jest w największym na świecie systemie bateryjnym, na czele ze światowej sławy Hornsdale Power Reserve o mocy 150 MW zbudowanym w 2017 roku i rozszerzonym w 2019 roku.

Aktualnym celem dla stanu jest zapewnienie energii w 100% z OZE do 2030, jednak niewykluczone, że przy takim tempie uda się to nawet wcześniej… 

Źródła: reneweconomy.com.au, opennem.org.au, energymining.sa.gov.au

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.