ŚwiatOZE.pl

Portal Odnawialnych Źródeł Energii

Australia rezygnuje z plastikowych jednorazówek

Niedawno Wielka Brytania rozpoczęła walkę z jednorazowymi plastikami – słomkami, chusteczkami i workami. Podobny trend obserwuje się w innych miejscach na świecie. Australia zdecydowała się na ograniczenie wykorzystania foliowych worków na zakupy.

Dwie duże sieci sklepów na tym kontynencie – Big W i Coles, oficjalnie zakończyły wykorzystanie plastikowych worków w swoich sklepach. W ten sposób znikają one z niemalże każdego stanu Australii.

Pierwsze w zakazie wykorzystania plastikowych worków były stany Tasmania i Australia Południowa. Firmy od razu podchwyciły ten trend. Od 20 czerwca tego roku Woolworths przestał oferować jednorazowe plastikowe worki. Zastąpiły je wytrzymalsze, kosztujące 11 centów worki wielorazowe – ich sprzedaż ruszyć ma 9 lipca.

Inne firmy także wycofały plastikowe worki ze sklepów. Coles, aby usprawnić czas obsługi i skompensować spowolnienie wynikające z wycofania worków, zwiększył liczbę kasjerów.

Nowy zakaz jest częścią starań Australii o zmniejszenie zależności od plastikowych, jednorazowych opakowań – wszystko, by zmniejszyć liczbę odpadów zaśmiecających oceany dookoła tego kraju. Zgodnie z informacjami Programu Środowiskowego ONZ na świecie rocznie powstaje 300 milionów ton plastiku – około 2,6% z tego to śmieci, które trafiają do oceanów – rocznie osiem milionów ton plastikowych śmieci trafia do wód i je zanieczyszcza. Za 30 lat w oceanach może być więcej śmieci niż ryb.

W USA jedynie dwa stany zakazały jednorazówek – Kalifornia i Hawaje. Dodatkowo sześć dużych miast, m.in: Austin, Boston, Chicago i Seattle zakazały sprzedaży jednorazowych plastikowych worków. Cztery stany i sześć kolejnych miast wprowadziło opłaty od takich worków.


Poprzedni artykuł

Mercedes –Benz Vans przedstawił wodorowego Sprintera

Następny artykuł

Po przejściu na OZE Szwedzi będą musieli importować energię elektryczną

Najnowsze

Dodaj komentarzTagi: , , , ,