Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Australijski gigant energetyczny zapowiada przejście na zieloną energię

FMG

Australijski gigant energetyczny zapowiada przejście na zieloną energię

Australijski Fortescue Metals Group to czwarty co do wielkości producent rudy żelaza na świecie. Jego były prezes, a obecnie dyrektor niewykonawczy Andrew Forrest przedstawił wczoraj plany budowy biznesu w zakresie energii odnawialnej. Przedsięwzięcie ma na celu dostarczanie zielonej energii w przystępnych cenach na całym świecie. 

Reklama

Fortescue zobowiązał się do neutralności emisyjnej do 2040 roku, natomiast przez ostatnie 5 lat gromadził licencje i patenty w obszarach OZE. 

Miliarder Forrest, który w ciągu dwóch dekad przekształcił Fortescue Metals Group w czwartego co do wielkości producenta rudy żelaza na świecie, powiedział, że firma podpisała już wstępne umowy, m.in. w Papui-Nowej Gwinei oraz Afryce. Ponadto zespół kierowników poszukuje kolejnych partnerów do współpracy.  

– Budujemy portfel aktywów odnawialnych, produkujących zieloną energię na całym świecie – skomentował Forrest na tegorocznej konferencji firmy. 

Zaklad FMG
Zakład Fortescue Metals Group

Potencjał wodoru i amoniaku

Dyrektor niewykonawczy dodał, że do tej pory Fortescue przeznaczył 1 miliard dolarów australijskich na działania projektowe, które mają zakończyć się w 2023 roku. Dodatkowo Forrest oczekuje, że jego firma wykorzysta również finansowanie pozabilansowe. 

Dzięki skali i innowacjom będziemy w stanie zwiększyć dostawy ekologicznego wodoru i amoniaku. Pozwoli nam to dostarczać tanią zieloną energię na skalę przemysłową. Trafimy do klientów na całym świecie – powiedział Andrew Forrest. 

Wodorowe i amoniakalne ogniwa paliwowe będą wykorzystywane w transporcie i spedycji, amoniak w nawozach, a wodór – przy produkcji stali. Według Forresta, początkowym celem firmy jest posiadanie 235 gigawatów zainstalowanej mocy. Nie podał jednak daty osiągnięcia tych wartości. 

To bardzo trudny do osiągnięcia cel, jeśli nie niemożliwy – stwierdził Gero Farruggio, Dyrektor ds. Odnawialnych Źródeł Energii w firmie badawczej Rystad Energy Farruggio. – Dla porównania, wiodący koncern energetyczny BP planuje wyprodukować 50 gigawatów energii odnawialnej do 2030 roku.

Zielona energia i równe szanse

Pomimo pandemii koronawirusa, Forrest podróżował po świecie i odwiedził 23 kraje, aby wybrać partnerów biznesowych, i zamierza odwiedzić kolejne. Przedsiębiorca podkreśla, że będzie podpisywać kontrakty tylko z tymi krajami, w których przestrzegane są prawa człowieka. 

– Będziemy nalegać na równe szanse. Równe możliwości zatrudnienia, równe traktowanie i równe wypłaty dla mężczyzn i kobiet – zapewnił Forrest. 

W zeszłym roku firma odnotowała rekordowy zysk netto w wysokości 4,74 miliarda dolarów australijskich dzięki połączeniu wysokich cen rudy żelaza i wyższych marż na swoich produktach. 

Źródło: Reuters

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.