Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Austria: za 9 lat tylko energia odnawialna

Austria: za 9 lat tylko energia odnawialna

W austriackim parlamencie uchwalono projekt ustawy, która przewiduje zwiększenie finansowania energii odnawialnej. Do 2030 r. Austria będzie zasilana wyłącznie zieloną energią.

Reklama

Odnawialne źródła energii

Projekt uchwalony przez niższą izbę parlamentu przewiduje przeznaczenie 1 miliarda euro rocznie na rządowe finansowanie transformacji energetycznej. Z sektora prywatnego zostanie przeznaczone 30 mld euro. To dodatkowe finansowanie ma pokryć koszty zużycia energii elektrycznej, pochodzącej wyłącznie z OZE do 2030 r. 10 lat później kraj chce osiągnąć neutralność klimatyczną. Propozycja finansowania nie została jeszcze zatwierdzona przez wyższą izbę parlamentu.

Zielony gaz

500 milionów euro, pochodzących z funduszy rządowych ma zostać zainwestowanych w zeroemisyjne gazy, w tym wodór, które przyspieszą dekarbonizację przemysłu. Ponadto na rządowej stronie Austrii można przeczytać, że utworzono regulacje prawne dla wszystkich odbiorców energii: gospodarstw domowych,  małych i większych przedsiębiorstw.

Organizacje pozarządowe i przedstawiciele przemysłu z zadowoleniem przyjęli propozycję ustawy, która jest zdecydowanym krokiem na rzecz dekarbonizacji i neutralności klimatycznej. Austriacka Izba Handlowąa nazwała ustawę „wielkim planem inwestycyjno-innowacyjnym” – podaje redakcja Euractiv.

Potrzeba specjalistów

Austriacki rząd planuje zainwestować 17 mln euro w przyszłym roku na rzecz szkoleń przyszłych pracowników sektora energii odnawialnej. W planie jest stworzenie około 1000 nowych miejsc pracy. Nadal brakuje wykwalifikowanych specjalistów w branży OZE. 

Austriacka minister środowiska Leonore Gewessler przyznała, że na rynku ​​znacznie wzrosło zapotrzebowanie między innymi na monterów systemów fotowoltaicznych.

źródło: balkangreenenergynews.com, euractiv.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.