BNEF: Korporacyjna siła nabywcza OZE zwiększyła się w 2018 r.

Korporacyjne umowy zakupu energii (PPA) na energię odnawialną wzrosły do ​​13,4 GW w 2018 roku, czyli ponad dwukrotnie w stosunku do poprzedniego roku – wynika z raportu sporządzonego przez analityków z Bloomberg New Energy Finance (BNEF). Prawie dwie trzecie globalnej sumy zostało zakontraktowane w USA.

Od 2008 roku korporacje podpisały umowy na zakup ponad 32 GW czystej energii. To wartość porównywalna z mocami wytwórczymi Holandii, przy czym 86% z niej to umowy zawarte od 2015 roku, a ponad 40% w samym tylko 2018 roku – powiedział Jonas Rooze, szef ds. zrównoważonego rozwoju korporacyjnego w BNEF.

Duże podmioty, takie jak Facebook i Google, były głównymi generatorami korporacyjnych zamówień energii odnawialnej, ale BNEF odnotował również wzrost liczby mniejszych firm łączących swój popyt w celu zapewnienia konkurencyjnych cen.

Model agregacji zwiastował nową generację nabywców czystej energii – powiedział Kyle Harrison, analityk ds. zrównoważonego rozwoju w BNEF i główny autor raportu. – Firmy te nie muszą już samodzielnie zajmować się składaniem zamówień na czystą energię. Mogą dzielić ryzyko związane z niestabilnością rynku kredytów i energii z innymi – dodał.

Raport podkreśla również rosnący wpływ programu RE100. W jego ramach firmy rejestrują się, aby zobowiązać się do przejścia na 100% wykorzystanie energii odnawialnej. W oparciu o dane z roku 2017 można stwierdzić, że sygnatariusze tego programu mają obecnie taki sam popyt na energię elektryczną jak Egipt.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Gwiazdor serialu „Beverly Hills, 90210” został pochowany w biodegradowalnym garniturze wykonanym z grzybów

Luke Perry, aktor najbardziej znany z roli Dylana McKaya w serialu „Beverly Hills, 90210”, zmarł w marcu tego roku na skutek udaru. Sophie Perry, córka aktora, podzieliła się za pomocą mediów społecznościowych ostatnią wolą swojego ojca: był nią ekologiczny pochówek w biodegradowalnym garniturze wykonanym z grzybów.