Branża OZE na giełdzie. Tytuł Mistrza GPW 2019 dla firmy z PV

To, że popularność odnawialnych źródeł energii w Polsce ciągle wzrasta, jest widoczne już od dłuższego czasu. Teraz branżę OZE docenili giełdowi inwestorzy – tytuł mistrza GPW za rok 2019 otrzymał Columbus Energy – lider rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Do tytułu Mistrza GPW 2019 dziennikarze i analitycy „Pulsu Biznesu” i Bankier.pl wytypowali 16 spółek, spośród których internauci wyłonili najlepszą. Wygrana przypadła notowanej na rynku NewConnect spółce z branży OZE – Columbus Energy. Według analityków, sektor odnawialnych energii ma przed sobą świetlaną przyszłość. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

W gronie nominowanych Columbus Energy, znalazł się obok, takich firm jak CD Projekt czy Wirtualna Polska. W pierwszych ćwierćfinałach potentat branży OZE pokonał Asseco Poland – największą polską firmę informatyczną. Kolejna rywalizacja odbyła się pomiędzy Columbus Energy a Dino Polska. Ostatecznie w finale lider rynku PV zmierzył się ze spółką Votum, znaną z pomagania w odzyskiwaniu odszkodowań od ubezpieczycieli.

2018 a 2019 – zmiana trendów, kierunek OZE

Rok temu, tytuł Mistrza GPW 2018 głosami czytelników Bankier.pl i pb.pl przypadł Orlenowi. Polski Koncern Naftowy w finale pokonał producenta gier — PlayWaya. Po wielkim sukcesie w tym roku Orlen nie uzyskał nominacji do tytułu. Za to od kilku miesięcy jesteśmy świadkami boom-u na akcjach spółek inwestujących w OZE. Według ekspertów branża odnawialnych źródeł energii to w ostatnim czasie (obok gamingu) najmocniejszy sektor na giełdzie, przynoszący inwestorom spore zyski. 

Opublikowane przez Urząd Regulacji Energetyki zbiorcze sprawozdanie za 2019 rok na temat ilości mikroinstalacji OZE pokazuje, że ubiegły rok był rekordowy pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach, które wygenerowały aż 204 595,273 MWh energii elektrycznej. 

Dynamiczny rozwój rynku fotowoltaiki stymuluje m.in. rządowy program Mój Prąd oraz tzw. ulga termomodernizacyjna, umożliwiająca odliczenie od podatku inwestycji w OZE oraz m.in. ocieplenie domu i wymianę stolarki okiennej. Cel to podniesienie efektywności energetycznej gospodarstw domowych w całej Polsce oraz eliminacja przestarzałych źródeł energii elektrycznej i cieplnej. Na popularności zyskują także pompy ciepła, będące ekologiczną, bezobsługową alternatywą dla kotłów opalanych paliwem stałym. 

Dotychczasowi Mistrzowie GPW

  • 2010 Synthos
  • 2011 Eko Export
  • 2012 Relpol
  • 2013 Integer.pl
  • 2014 11bit studios
  • 2015 Grodno
  • 2016 CD Projekt
  • 2017 PKO BP
  • 2018 PKN ORLEn

Źródło: pb.pl