Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Centrum edukacyjne u podnóża Mount Everest pomaga zmniejszyć ilość śmieci

Centrum edukacyjne u podnóża Mount Everest pomaga zmniejszyć ilość śmieci

Od kwietnia ubiegłego roku ponad 5 ton śmieci zniknęło z okolic Mount Everest, najwyższej góry świata. Przyczyniły się do tego m.in. działania aktywistów Sagarmatha Next, wspierane przez Dell Technologies, który wyposażył centrum edukacyjne położone u podnóża góry w najwyższej klasy monitory dotykowe i rozwiązania VR. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Śmieci na Mount Everest

Mount Everest jest jednym z najpopularniejszych na świecie celów wycieczek trekkingowych. Każdego roku masyw górski odwiedza niemal 80 tys. osób, które spełniają swoje marzenia i przekraczają własne granice. Niestety, każdego roku turyści pozostawiają tam też około 250 ton odpadów. Dell Technologies, który angażuje się w wiele inicjatyw dążących do tworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym, wsparł także działającą w tym regionie organizację pozarządową Sagarmatha Next.

EverestTrash 22
Śmieci na Mount Everest, fot. Dell Technologies

Centrum edukacyjne u podnóża Mount Everest

Centrum Sagarmatha Next znajduje się w pobliżu Syangboche Namche Bazar, na trasie prowadzącej do bazy pod Everestem. Informując odwiedzających o rosnącym problemie odpadów, stara się zwiększyć świadomość w tym temacie i w ten sposób wpłynąć na zachowania turystów. Położone na wysokości 3775 m n.p.m., centrum multimedialne Sagarmatha Next to obowiązkowy przystanek dla wędrujących szlakiem Mount Everest, zapewnia więc działaczom idealną okazję do dotarcia z przekazem do wszystkich, którzy znajdą się na trasie.

W ramach tego projektu Dell Technologies współpracuje z Martinem Edstromem, podróżnikiem National Geographic. W wyniku tej kooperacji powstał krótki film pokazujący negatywny wpływ śmieci na region. Kolejnym krokiem była prezentacja filmu w centrum multimedialnym Sagarmatha Next, które w tym celu wyposażono w najnowocześniejszą technologię. Oprócz wysokiej klasy projektorów wideo, pojawiły się tam także interaktywne ekrany, a nawet symulator VR.

Film z realizacji wystawy dla Sagarmatha Next:

Technologia Dell pomaga zmniejszyć odpady

Centrum Sagarmatha Next wykorzystuje technologię Della na kilka sposobów:

  • Cyfrowa wystawa. Zwiedzający, zanim zdecydują się na dalszą wędrówkę, mogą odkrywać i cyfrowo doświadczać niemal każdego centymetra tej lokalizacji.
  • Prezentacja mapy regionu i popularnych szlaków. Wędrowcy mogą poznać 17 różnych szlaków turystycznych, prowadzących do obozu bazowego Mount Everest i innych miejsc w czterech głównych dolinach tej okolicy.
  • Edukacja na temat wysypisk śmieci. Turyści mogą się dowiedzieć, gdzie znajduje się ponad 80 takich miejsc w regionie Mount Everest i co można zrobić, aby zmniejszyć problem odpadów.

Interaktywne monitory Dell 55 4K Interactive Touch Monitors zasilane przez komputery OptiPlex Micro Form Factor, z 20-punktową technologią InGlassTM Touch oraz systemem Palm Rejection, umożliwiają zwiedzającym interakcję z ekranem, w którą może wchodzić kilka osób w jednym czasie. Monitory wykorzystują technologię In-Plane Switching (IPS), zapewniającą intensywne, żywe kolory i szeroki kąt widzenia – niezastąpione rozwiązanie idealnie sprawdza się przy dużej grupie oglądających, nawet w południe, gdy ekrany znajdują się w pełnym słońcu.

Nie wszyscy, którzy zmierzają do bazy pod Everestem, planują wspinać się na szczyt ośmiotysięcznika. Z myślą o tej grupie Martin Edstrom stworzył symulator VR, który w wirtualnej rzeczywistości przenosi ich bezpośrednio na szczyt. Rozwiązanie jest tworzone na mobilnych stacjach roboczych Dell Precision.

Oprócz wsparcia technologicznego na rzecz Sagarmatha Next, Dell Technologies wspiera też inną, niezwykle ważną inicjatywę – „zabierz mnie z powrotem” (Carry Me Back). 

Gdy odwiedzający opuszczają już centrum edukacyjne, aktywiści zachęcają ich do wzięcia spraw we własne ręce, zabrania ze sobą śmieci i zdeponowania ich w specjalnych pojemnikach, które są transportowane do Katmandu i poddawane tam recyklingowi. Dzięki inicjatywie Carry Me Back, od czasu rozpoczęcia programu w kwietniu 2022 roku, organizacja usunęła z Mount Everest ponad 5 tys. worków śmieci o łącznej wadze 5 ton – z których większość została poddana recyklingowi.

Źródło: materiał prasowy Dell Technologies 

Zdjęcie główne: Dell Technologies

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.