Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nepalska armia posprząta sześć szczytów w Himalajach

Nepalska armia posprząta sześć szczytów w Himalajach

Armia nepalska ogłosiła, że ​​w tym roku sprzątanie śmieci z sześciu szczytów kraju. Będą to: Everest, Lhotse, Pumori, Ama Dablam, Makalu i Dhaulagiri. To nie pierwsza tego typu akcja. Nepalskie wojsko dwa lata temu oczyściło Mount Everest. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Obchody Światowego Dnia Środowiska

Kampania sprzątania rozpocznie się 13 kwietnia, a zakończy w Światowy Dzień Środowiska 5 czerwca. W planach jest oczyszczenie obozów bazowych i obszarów nad nimi. Przewiduje się, że ze szczytów zostanie zebranych co najmniej 35 ton śmieci i 18 ton z obszarów powyżej obozów bazowych. Wszystko to odpady po wyprawach himalaistów. Armię wspiera m.in. Ministerstwo Leśnictwa i Środowiska, Departament Parku Narodowego i Ochrony Przyrody, Rada Turystyki Nepalu, Stowarzyszenie Alpinizmu Nepal i gminy wiejskie.

Połączone siły

W akcji weźmie udział zespół 43 alpinistów z wojska oraz szerpów i innych przewodników pomocniczych. Członkowie ekipy wyprawowej odbywają aktualnie szkolenie w Jomsom. Aby udało się przeprowadzić kampanię potrzeba 125 milionów rupii. 100 mln pokryje Ministerstwo Leśnictwa i Środowiska, a pozostałe wydatki są po stronie wojska. Nietrwałe śmieci zostaną przewiezione do stolicy helikopterem i transportem lądowym, a następnie przekazane do zakładu recyklingu. 

Plastik w Himalajach

Problem odpadów w Himalajach jest duży. W śniegu i potokach roztopowych na Mount Evereście członkowie wyprawy National Geographic odnaleźli cząstki plastiku. Mikroplastik znajdował się nawet na wysokości 8440 metrów, tuż pod samym szczytem. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.

Dzięki współpracy różnych podmiotów udaje się przywrócić porządek w górach. Akcja sprzątania przez nepalskie wojsko została zainicjowana w 2019 roku. Z powodu pandemii COVID-19 ubiegłoroczne porządki nie odbyły się. 

źródło: thehimalayantimes.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.